null

Wystawa pokonkursowa "ZERO Waste – zaczynam od siebie"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W czwartek 28 listopada br. w bielańskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy prac laureatów i wyróżnionych w VI edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach”, organizowanego  przez Wydział Ochrony Środowiska oraz Fundację Żyj z pasją. Konkurs, organizowany od roku 2014, dotyczy zawsze tematyki ekologicznej i przyrodniczej. Celem konkursu jest rozwijanie wrażliwości artystycznej i ekologicznej dzieci i młodzieży.

W tym roku szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na temat ograniczania odpadów w życiu codziennym. Konkurs miał promować stosowanie zasady 5R: refuse – odmawiaj, reduce – ograniczaj, reuse – używaj ponownie, recycle – segreguj i przetwarzaj, rot – kompostuj. Miał na celu edukowanie do rozsądnego, przyjaznego środowisku zarządzania odpadami na poziomie decyzji indywidualnych.

Zadaniem konkursu było wykonanie plakatu edukacyjnego promującego koncepcję „zero waste”. Prace laureatów i wyróżnionych, prezentowane na wystawie, zostały także  wydane na okolicznościowych pocztówkach.

Nagrodą główną w konkursie był wakacyjny pobyt na plenerze artystycznym „Wakacje z pasją”, organizowanym przez Fundację Żyj z pasją w Zakopanem w lipcu 2019 r. Na wystawie możemy zobaczyć także prace dzieci i młodzieży wykonane w różnych technikach, powstałe właśnie podczas plenerów na Podhalu.

Wystawę uroczyście otworzył burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk oraz zastępca burmistrza Włodzimierz Piątkowski, z towarzyszeniem zaproszonych uczniów z bielańskich szkół. Kilka słów o nagrodzie głównej czyli ‘Wakacjach z pasją’ powiedział Jakub Porada, dziennikarz i podróżnik. Karina Królak, reprezentująca jury konkursowe, plastyczka i projektantka biżuterii, podzieliła się doświadczeniem tworzenia dzieł sztuki z odpadów. Artystka projektuje i wykonuje ekologiczne recyklingowe lampy z papieru, tektury, gazet i folii. Jest autorką projektu Re4rest wykonanego w 100% z odpadów – z kilkunastu tysięcy plastikowych butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych – instalacja eksponowana podczas wystaw w galeriach, na targach, w trakcie wydarzeń kulturalnych itp. Karina od lat prowadzi warsztaty upcyklingowe i recyklingowe na całym świecie, ostatnio w Panamie.

Na zakończenie spotkania Beata Niedomagała, nauczycielka Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 13 przy ul. Conrada, niezwykle aktywnie zaangażowana w promocję idei Less Waste na terenie Bielan i nie tylko; wraz z uczniami ww. liceum, opowiedziała, w jaki sposób te idee i teorie warto wcielić w działania praktyczne w życiu codziennym.

Wystawę „ZEREO WASTE – zaczynam od siebie” można oglądać do 11 grudnia br. w godzinach pracy urzędu. Wejście od ul. Jarzębskiego. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz galerię (4 zdjęć)