Aktualności edukacji

 • PAŹ
  14

  Wielki sukces bielańskiej oświaty

  W dniu 30 września 2021 r. podczas III Międzynarodowego Forum Nowatorstwa Pedagogicznego pod patronatem honorowym Mazowieckiego Kuratora Oświaty, w Domu Polonii na Zamku w Pułtusku, nauczyciele z dwóch bielańskich placówek oświatowych zostali wyróżnieni za innowacyjne działania w zakresie dydaktyki, wychowania i opieki. Z rąk Pana Jarosław Zaronia – Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – dyrektor Katarzyna Kwiecińska oraz nauczycielki z Przedszkola Nr 236 „Mali Odkrywcy” – Joanna Kózka i Małgorzata Liedtke zdobyły tytuł Innowacyjny Nauczyciel 2020 za autorski projekt „Samodzielny Przedszkolak”, którego celem było przygotowanie dzieci do roli ucznia oraz rozwijanie postawy samodzielności w zakresie sprawnego ubierania się, zaś Szkoła Podstawowa nr 289 im. Henryka Sienkiewicza zdobyła tytuł Innowacyjna Szkoła 2020 za zorganizowanie zielonej, edukacyjnej oazy wśród betonowych wieżowców Warszawy – statuetkę odebrały dyrektor Szkoły Renata Kurlanc i nauczycielki Ewa Hunkiewicz i Małgorzata Litwin. Głównym celem III Międzynarodowego Forum Nowatorstwa Pedagogicznego, jako zwieńczenia Konkursu Innowacyjna Szkoła. Innowacyjny Nauczyciel – edycja 2020/21, którego celem było promowanie nowatorstwa pedagogicznego, wspieranie nowatorskich działań dyrektorów i nauczycieli szkół oraz placówek oświatowych, zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie dydaktyki, wychowania, opieki, organizacji procesu kształcenia, zarządzania, a także dzielenie się przykładami dobrych praktyk pracy w trybie stacjonarnym i/lub zdalnym. Forum doskonale podsumowała Pani Alina Karaśkiewicz – nauczyciel konsultant ds. innowacji pedagogicznych i badań w edukacji, która stwierdziła „Nikt nie znalazł się tu z przypadku, jesteście Państwo elitą w polskiej edukacji!”. Opracowanie: K. Kwiecińska, J. Kózka i M. Liedtke.

 • PAŹ
  01

  Wymysły pod Lasem

  W dniu 22.09.2021r. dzieci z grup: Niezapominajki, Maki, Chabry i Słoneczniki z Przedszkola nr 182 „Tajemniczy Ogród” wybrały się na pełną atrakcji wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Wymysły pod Lasem”. Tematem przewodnim wycieczki był „Dzień ziemniaka” – o tym, jak ziemniak trafił na nasz stół. Pierwszym elementem wycieczki było przedstawienie, które opowiadało historię sprowadzenia ziemniaków do Europy. W rolę aktorów wcieliły się dzieci. Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci było robienie placków ziemniaczanych. Na początku dzieci obierały ziemniaki, tarły, a następnie wyciskały z nich skrobię. Przygotowały również śliwki, z których później na ognisku gotowały kisiel. Następnie przedszkolaki wzięły udział w wykopkach oraz mogły bliżej poznać i nakarmić zwierzęta zamieszkujące w Wymysłach. Pełna emocji przygoda zakończyła się poczęstunkiem pieczonych ziemniaków z ogniska. Anna Cybotor

 • LIP
  29

  Budowa infrastruktury na osiedlu Ruda

  Prace na budowie Przedszkola nr 346 i modernizacji Żłobka nr 16 posuwają się nieprzerwanie do przodu. W żłobku ułożyliśmy m.in. nową instalację elektryczną, wykonaliśmy ścianki działowe i wiele innych prac. Przedszkole rozbudowujemy o kolejne fragmenty budynku. Modernizacja Żłobka nr 16 jest współfinansowana ze środków budżetu państwa w ramach Resortowego Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2021.

 • LIP
  13

  Wieści z Baśniowej Krainy. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 309 „Przygody przyjaciół z łąki”

  Dzieci z naszego przedszkola wykazują ogromne zainteresowanie nowymi i ciekawymi pozycjami książkowymi oraz uwielbiają rysować. W roku szkolnym 2019/2020 w poszczególnych grupach pisały swoją książkę i tworzyły ilustracje. W 2020/2021 powstała kolejna wspólna książka stworzona przez społeczność z bielańskich przedszkoli. Postanowiłyśmy więc zaprosić do wspólnego tworzenia dzieci i nauczycielki ze wszystkich warszawskich przedszkoli.

 • LIP
  07

  Wehikułem czasu do PRL-u

  Na przełomie I i II semestru roku szkolnego 2020/2021 w Przedszkolu Nr 236 „Mali Odkrywcy” grupa IV realizowała projekt edukacyjny dotyczący momentów ważnych dla historii Polski. 

 • LIP
  01

  "Z ekologią za Pan Brat" w Przedszkolu nr 301 Zaczarowany Świat

  Jednym z elementów projektu było nauczenie dzieci segregacji odpadów. Wykorzystaliśmy do tego między innymi butelkomat znajdujący się niedaleko naszego przedszkola. Przez pół roku dwie najmłodsze grupy – „Biedronki” i „Pszczółki” uzbierały ponad tysiąc punktów. To znaczy, że tysiąc plastikowych butelek nie trafiło na wysypiska, tylko zostaną przetworzone w drodze recyklingu. Dwie dziewczynki – Ala i Lena, które uzbierały najwięcej punktów otrzymały dyplomy i nagrody. Autor: Barbara Dorota Iwaniuk

 • CZE
  30

  Projekt edukacyjny Wakacje w 4-latkach w Przedszkolu Nr 236

  W dniach 14.06.2021-18.06.2021 przeprowadzony został w grupie III projekt edukacyjny „Wakacje”. Okres letniego wypoczynku to czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci uczestniczą w różnego rodzaju wyjazdach poza miejsce zamieszkania dlatego ważne jest to, by dobrze się do takiego wyjazdu przygotować. Podczas realizacji projektu dzieci poznały zasady bezpieczeństwa, jakie należy przestrzegać podczas letniego wypoczynku; poznały również zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, miejscach i warunkach atmosferycznych. Utrwaliły numery alarmowe. Aby rozbudzić ciekawość przedszkolaków, dzieci miały okazję pooglądać mapy, atlasy, globusy, broszury z różnych zakątków świata do których można pojechać. Poznały różne środki transportu, którymi można się wybrać na letni wypoczynek. Rozwiązywały zagadki, zadania matematyczne, słuchały opowiadań wakacyjnych, układały historyjki obrazkowe związane z tematem. Zapoznały się z różnymi sposobami aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły różnych zabawach ruchowych, śpiewały wakacyjne piosenki. Swoje zdolności manualne rozwijały podczas wykonywania różnorodnych prac plastyczno – technicznych, np. wykonywały balon z papierowych kół, wykonywały swoją rybę, układały sylwetę żaglówki i projektowały ręcznik plażowy z wykorzystaniem figur geometrycznych. Dzięki uprzejmości rodziców, dzieci mogły pochwalić się przed kolegami pamiątkami przywiezionymi z wakacji, opowieściami wakacyjnymi. Na podsumowanie projektu zrobiliśmy sobie projekcję zdjęć wakacyjnych naszych przedszkolaków. Przygotowały: Katarzyna Fidelak, Anna Trzpioła – nauczycielki Przedszkola nr 236

 • CZE
  28

  Przedszkole nr 182 Tajemniczy Ogród w II Turnieju Bielańskich Mistrzostw Piłki Nożnej Przedszkolaków.

  W dniach 10-11 czerwca 2021 roku dzieci z grupy Niezapominajki reprezentowała Przedszkole nr 182 Tajemniczy Ogród w II Turnieju Bielańskich Mistrzostw Piłki Nożnej Przedszkolaków. Został on zorganizowany przez CRS Bielany wraz z klubem TURBO FOOTBALL ACADEMY.

 • CZE
  24

  Ekologia na kolorowo w Przedszkolu nr 97 „Leśna Polanka”

  Wiosna przebiegły dzieciom z Przedszkola 97 „Leśna Polanka” pod znakiem wielu ważnych ekologicznie działań i kolorowych aktywności. W kwietniu (22.04.21) świętowaliśmy „Międzynarodowy Dzień Ziemi”. Mówiliśmy o tym, jak dbać o naszą planetę Ziemię, uczyliśmy się haseł ekologicznych, tworzyliśmy plakaty zwracające uwagę na zagrożenia ekologiczne współczesnego świata, by potem w marszu całego przedszkola przedstawić swoje argumenty społecznośi lokalnej. Był to dla nas również „Dzień Zielony”, tego dnia przedszkolaki przyodziały się w zielone stroje i zajadały się, pysznymi i zielonymi potrawami przygotowanymi przez naszą kuchnię. W maju (21.05.21) świętowaliśmy „Dzień Praw Zwierząt”. Tego dnia zwracaliśmy szczególną uwagę na wszelkie zwierzątka żyjące razem z nami na świecie. Zrozumieliśmy, że one jak ludzie mają swoje szczególne i wyjatkowe prawa, a my powinnismy ich przestrzegać. Ogłosiliśmy tego dnia „Dzień Pomarańczowy”, cała społeczność przedszkolna ubrana była w pomarańczowe barwy, a pomarańczowe przysmaki towarzyszyły nam przez cały dzień. W czerwcu świętowaliśmy „Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami”, który przypada 17 dnia miesiąca. Zwróciliśmy uwagę na bardzo poważny problem znikania obszarów zielonych z powierzchni Ziemi. Uzmysłowiliśmy sobie, jak ważna jest woda dla równowagi w przyrodzie. By bardziej zaakcentować istniejący problem ekologiczny, zainicjowaliśmy „Dzień Żółty”. Słoneczny kolor pobrzmiewał we wszystkich salach przedszkolnych, a smakowite, słoneczne potrawy rozpieszczały nasze kubki smakowe. Kolorowe dni wiosenne akcentujące ważne wydarzenia były dla przedszkolaków Leśnej Polanki bezcennymi lekcjami świadomości ekologicznej.

 • CZE
  16

  „Przedszkolna Książka Kucharska”

  Przedszkolaki z grupy „Niezapominajki” z Przedszkola nr 182 „Tajemniczy Ogród” w Warszawie, brały udział w projekcie pt. „Przedszkolna Książka Kucharska”, razem z innymi  przedszkolami na Bielanach. Ich zadaniem było stworzenie ciekawych przepisów wraz ze swoimi Paniami. Emocje, radość a także efektowne  potrawy na długo zapadną w ich pamięci. Kanapkowy pociąg był długi i smaczny.