Aktualności edukacji

 • MAR
  25

  Projekt edukacyjny „Muzyczne zabawy Przedszkolaków” w Przedszkolu nr 236 „Mali Odkrywcy”

  W drugi semestr roku szkolnego 2021/2022 starszaki z Przedszkola Nr 236 wkroczyły z muzyką i wesołym śpiewem. W dniach 28.02.2022 - 04.03.2022 realizowaliśmy w grupie pięciolatków Projekt edukacyjny „Muzyczne zabawy przedszkolaków”. Celem projektu było rozwijanie wrażliwości muzycznej i zainteresowania muzyką wśród przedszkolaków, rozwijanie wyobraźni muzycznej i wyzwalanie chęci wyrażenia uczuć i myśli za pomocą ruchu i śpiewu, przybliżanie sylwetek sławnych kompozytorów oraz zaznajomienie z wybranymi utworami charakterystycznymi dla ich twórczości. Poprzez realizację założeń projektowych przedszkolaki poznawały także różnorodność kulturową i językową. Założeniem projektu było zainteresowanie dzieci treściami muzycznymi, ale również korelacja muzyki z innymi obszarami edukacyjnymi – aktywnościami językowymi, sztuką, matematyką, przyrodą i ekologią, techniką, wielokulturowością i językami obcymi, co pozwoliło na skuteczne i atrakcyjne formy zdobywania nowych wiadomości i umiejętności przez dzieci. Przy muzyce Fryderyka Chopina zwróciliśmy uwagę na piękno przyrody i powstały ciekawe obrazy namalowane przez dzieci farbami. Przy utworach Vivaldiego ćwiczyliśmy treści matematyczne związane z kalendarzem i porami roku. Postać i muzyka Ludwiga van Beethovena była okazją do osłuchania Hymnu Europy i zabaw z piosenkami w różnych językach oraz tańców. Prawa czy lewa, lewa czy prawa? – muzyczne zabawy matematyczne, kodowanie muzyczne to obszar, w którym dzieci bardzo chętnie działają. Muzyka i ekologia? – doskonałe połączenie. Przedszkolaki grały na instrumentach prawdziwych oraz instrumentach ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych: butelek, pojemników i kartonowych rolek. Podczas zajęć plastyczno-technicznych starszaki samodzielnie wykonały ekologiczne instrumenty, które posłużyły do zabaw muzycznych w czasie realizacji projektu. Przedszkolaki uczestniczyły w wielu aktywnościach, działaniach, zabawach, ćwiczeniach zaproponowanych przez nauczycielki realizujące projekt oraz zaproszonych gości – nauczycieli P236, którzy przygotowali interesujące spotkania muzyczne. We współpracy z rodzicami stworzyliśmy wspaniały kącik muzyczny, zawierający liczne eksponaty i materiały uatrakcyjniające nasze działania. W czasie realizacji projektu przedszkolaki uczestniczyły w muzycznych wydarzeniach, które zorganizowane były przez nasze przedszkole – Bal Karnawałowy i Warsztaty edukacyjne o tematyce muzycznej „Peru i Boliwia”. Nasze starszaki chętnie uczestniczyły w muzycznych propozycjach, doskonale się bawiąc i ucząc jednocześnie. Przez cały tydzień rozbrzmiewała u nas muzyka i śpiew, wprowadzając wszystkich w radosny nastrój. Opracowanie: Nauczycielki przedszkola: Małgorzata Liedtke i Anna Trzpioła

 • MAR
  25

  Bal Karnawałowy w Przedszkolu nr 39 ,,Pod Topolami''

  W dniu 16.02.2022 r. w Przedszkolu nr 39 ,,Pod Topolami'' odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci czekała miła niespodzianka, bo drzwi do przedszkola były pięknie udekorowane bramą z balonów. Idąc po korytarzu nasi milusińscy mogli podziwiać piękne dekoracje karnawałowe. Sale również miały ,,balowy” wystrój. Dzieci przebrane za różne postacie zaraz po śniadaniu rozpoczęły tańce. Były tańce indywidualne, w parach, barwne korowody. Wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło konkursów, w których chętnie uczestniczyły dzieci. Najwięcej radości wywołał konkurs z krzesełkami. W czasie przerwy w muzyce, odstawiano jedno krzesełko, a ilość dzieci pozostawała bez zmian. Wszyscy dbali o to, by każde dziecko miało miejsce. Śmiech i radość zapanowały, gdy na kilku krzesełkach siedziała cała grupa dzieci, jedne na drugich, łącznie z paniami. Następnym konkursem był konkurs na najpiękniejszy taniec. Każde z dzieci bardzo się starało, by jego taniec był tym jedynym i niepowtarzalnym. Prezentowano różne gatunki taneczne od tańca towarzyskiego po break dance. Dzieci były bardzo dumne ze swoich strojów, już dzień wcześniej z zapałem opowiadały, w co się przebiorą, więc z ochotą wzięły udział w prezentacji przebrań. W sali utworzono scenę, po której każdy przeszedł i zaprezentował swój strój. Dzieci poruszały się jak prawdziwe modelki i modele po wybiegu. Z dumą chodziły w rytm muzyki, dokonywały obrotów i prezentacji swoich przebrań. Taniec z balonami również cieszył się olbrzymią popularnością. Utrudnienie w postaci nie dotykania rękami balonów, a utrzymaniu ich podczas tańca w parach między sobą nie sprawiało naszym milusińskim żadnego problemu. Taniec na gazecie również wywołał dużo pozytywnych emocji i uśmiechu. Zadaniem tańczącej pary było, nie tylko nie wyjść stopą poza gazetę rozłożoną na dywanie, ale też składać ją w coraz mniejsze kwadraty i dalej tańczyć. To była prawdziwa sztuka, ale dzieci poradziły sobie z radością i bez problemu. Po korowodach tanecznych nadszedł czas na zdjęcia wykonywane przez fotografa. Dzieci z uśmiechem pozowały do fotografii. To był niezapomniany dzień pełen emocji i wrażeń. Jolanta Kryńska

 • LUT
  25

  Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

  Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi: 70 624 291,63 zł natomiast dofinansowanie ze środków budżetu państwa wynosi: 2 374 495,00 zł. Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania w szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego i przygotowanie ich do nauki zdalnej, poprzez zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń dla uczniów i nauczycieli.

 • MAR
  23

  „Podróż po Ameryce Południowej” – Przedszkole 422

  Dzieci z Przedszkola 422 corocznie w czasie ferii zimowych „wyruszają” w podróż po najciekawszych zakątkach świata. W minionych latach dzieci poznawały Polskę i Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W tym roku nadszedł czas, aby poznać Amerykę Południową.

 • MAR
  21

  Dzień otwarty w Przedszkolu Specjalnym nr 245 dla Dzieci Słabowidzących „Sowy Mądrej Głowy”

  Przedszkole Specjalne Nr 245 dla Dzieci Słabowidzących „Sowy Mądrej Głowy” przy ul. K. Pruszyńskiego 1 jest jedną z dwóch w Warszawie i jedyną na Bielanach placówką dla dzieci z problemami wzrokowymi.

 • Zmiany w Młodzieżowej Radzie Bielan

  Wspólne sprzątanie Lasu Lindego, współpraca z Bielańska Telewizja Młodych, akcje charytatywne ze społecznością Pomocne Bielany, koordynacja akcji "Różowa skrzyneczka" to tylko niektóre z aktywności i działań, które w trakcie ostatniej kadencji realizowała Młodzieżowa Rada Bielan. Wtorkowa sesja w bielańskim ratuszu była okazją do pożegnania młodych radnych obecnej kadencji i zaprzysiężenia nowych. Odchodzący radni wyróżnili zasłużonych dla MRDB samorządowców i urzędników tytułem „Przyjaciela Młodzieżowej Rady Bielan”. Przed nami nowa kadencja z nowymi młodzieżowymi radnymi! Trzymam kciuki za kolejne projekty i owocną współpracę. Głos ludzi młodych jest ważny dla nas i pozwala nam lepiej kreować działania na rzecz młodzieżowej części bielańskiej społeczności – podsumował Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany.

 • LUT
  23

  Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2022/2023

  Szanowni Państwo, rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 1 marca 2022 r. o godz. 13.00 i będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu i kryteriów rekrutacji są opublikowane na stronie internetowej Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy

 • LUT
  21

  Dni otwarte w bielańskich szkołach

  Wybór właściwej szkoły, to decyzja wiążąca się z edukacją dziecka na kilka kolejnych lat, dlatego też zapraszamy na dni otwarte, które organizujemy w bielańskich szkołach podstawowych dla dzieci 6 i 7–letnich.

 • LUT
  15

  Ogłoszenia o konkursach na stanowiska dyrektorów

  Ogłoszenie na stanowiska dyrektorów Przedszkoli Ogłoszenie na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych Ogłoszenie na stanowisko dyrektora XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie Ogłoszenie na stanowiska dyrektorów Zespołów Szkół

 • LUT
  07

  „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”

  Wystartowała rejestracja na 10 edycję ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania: „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”, organizowanych przez szkołę Giganci Programowania.