null

Zmiany w nadawaniu numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, od 19 kwietnia 2022 r. mogą załatwić sprawę po pobraniu numerka w urzędzie lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty.

Infolinia 22 37 33 686 dedykowana umawianiu wizyt w tej sprawie czynna jest w poniedziałki i czwartki wyłącznie w godzinach 10:00-14:00. Zapisy przyjmowane są na trzy kolejne dni. 

Z uwagi na duże zainteresowanie zapisami, linia może być przeciążona. Zapisy są przyjmowane w wyznaczonych godzinach. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Co to jest PESEL

Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdemu obywatelowi. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć. PESEL jest przydatny m.in. do:

 • korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień,
 • założenia konta w banku,
 • zapisania dziecka do szkoły,
 • korzystania ze świadczeń pomocowych dla uchodźców.

Składanie wniosku o nadanie numeru PESEL krok po kroku:

 • Zadzwoń na dedykowaną infolinię i umów się na wizytę w urzędzie. Umówić na jedną wizytę można maksymalnie cztery osoby (rodzinę) lub
 • Pobierz numerek w automacie biletowym. Jeden dla każdej dorosłej osoby.
 • Przygotuj wniosek o nadanie numeru PESEL. Możesz skorzystać z pomocy urzędnika w punkcie wypełniania wniosków w Urzędzie Dzielnicy Bielany.
 • Przygotuj zdjęcia do wniosku. Zdjęcie musi spełniać urzędowe wymogi. Jeśli masz już umówiony termin wizyty lub pobrany numerek, możesz skorzystać z bezpłatnej możliwości zrobienia zdjęć w urzędzie.
 • Jeśli masz umówiony termin wizyty, w dniu wizyty należy pobrać numerek w automacie biletowym 10 minut przed umówionym terminem. Jeśli masz problem z pobraniem biletu poproś o pomoc w informacji.  
 • Do wniosku o nadanie numeru PESEL musi być dołączona kopia dokumentu, na podstawie którego zostanie ustalona tożsamość wnioskującego. Aby przyspieszyć procedury, osoby mające taką możliwość mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości.
 • Składając wniosek warto podać swój adres mailowy i  polski numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Profil ułatwia załatwianie różnych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne).
 • Podczas składania wniosku od osoby, której dotyczy wniosek, pobierane będą również odciski palców. Nie dotyczy to dzieci do lat 12. 

Wzór wniosku o nadanie numeru PESEL: https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html


З 19 квітня 2022 року питання, пов’язані з номером PESEL, можна вирішувати:

- після отримання квитка в офісі або
- після первинної телефонної реєстрації

Гаряча лінія 22 37 33 686 щодо PESEL працює по понеділках та четвергах з 10:00 до 14:00. Відвідини заброньовані на найближчі три дні.

З уваги на велику кількість дзвінків лінія телефону може бути перезавантажена. Записи відбуваються просимо терпеливо дзвонити. За утруднення перепрошуємо.