Zielone Świątki w Lesie Bielańskim 2022

05.06.2022 10:00 - 05.06.2022 15:00
Las Bielański, ul. Dewajtis 3
Zielone Świątki. Korony lasu przez które przebijają promienie słońca.

Odpust parafialny z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) w Lesie Bielańskim – tradycyjne Święto Bielan od XVII wieku, sięgające królów Władysława IV i Jana Kazimierza.

Klasztor kamedulski był jednym z ulubionych miejsc świętowania dworu królewskiego. Do kamedułów przybywali królowie wraz z całym dworem na modlitwę, Mszę, ucztę, polowanie i dwudniową zabawę z atrakcjami. Tylko w tym dniu z racji odpustowych do klasztoru wstęp miały kobiety.

Na kartach historii szczególnie zapisała się uroczystość z 1766 r., kiedy to król Stanisław August urządził na Bielanach wielkie widowisko, na które przypłynął Wisłą. Z czasem w odpustach bielańskich zaczęli uczestniczyć nie tylko możni, ale i lud. Wokół klasztoru pojawił się sceny i kramy, a odpusty poza religijnym charakterem przybierały również cechy festiwalu ludowego. Zielone Świątki w lesie bielańskim zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak pozostało do chwili obecnej.

W tym roku świętowanie rozpocznie się o godz. 10:30, kiedy wyruszy procesja znad Wisły, gdzie przypłynie tratwa z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu.

Po procesyjnym przeniesieniu obrazu, ok godz. 11:00 rozpocznie się Msza św. w Kościele Pokamedulskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP parafii pw. bł. Edwarda Detkensa. Oprawę muzyczną zapewni Gminna Orkiestra Dęta w Goraju pod dyrekcją Kapelmistrza Jana Białogłowskiego.

Ok. godz. 12:30 zapraszamy na potańcówkę: będą polki, oberki, stare walce, tanga i fokstroty.

W godzinach 10:00–15:00 będzie odbywać się kiermasz rękodzieła nowoczesnego i ludowego oraz swojskiego jadła na terenie parafialnym i Dobrego Miejsca.

Data: 5 czerwca 2022 r. (niedziela).
Godz.: 10:00–15:00.
Miejsce: Teren wokół Kościoła w Lesie Bielańskim.

Wstęp wolny.

Bądź EKO: Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem.

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie