null

Zielone Świątki na Bielanach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Procesja przewodzona przez ks. Wojciecha Drozdowicza - w centrum zdjęcia - prowadząca obrazu św. Brunona z Kwerfurtu do kościoła pokamedulskiego przy ul. Dewajtis.

Tradycyjnie z procesją znad Wisły, gdzie przypłynęła tratwa z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu, przebiegły obchody Zielonych Świątków w kościele pokamedulskim przy ul. Dewajtis.

Świątki w Lesie Bielańskim to nasze tradycyjne święto, sięgające XVII wieku, kiedy panowali królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. Do Kamedułów przybywali królowie wraz z całym dworem na modlitwę, mszę, ucztę, polowanie i dwudniową zabawę z atrakcjami. Z czasem wokół klasztoru pojawił się sceny i kramy, a odpusty poza religijnym charakterem przybierał również cechy festiwalu ludowego. Świątki w Lesie Bielańskim zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak pozostało do chwili obecnej.

Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki rozpoczęły się od odebrania z brzegu Wisły obrazu św. Brunona z Kwerfurtu, który przypłynął z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Procesja przewodzona przez ks. Wojciecha Drozdowicza doprowadziła go następnie do parafii przy ul. Dewajtis.

Podczas tegorocznych Świątków z koncertem wystąpiła dla nas Babicka Orkiestra Dęta im. Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Zbigniewa Załęskiego. Najmłodsi bawili się na przedstawieniu teatralnym Teatru Baśniowy Pokoik. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz rękodzieła i swojskiego jadła.

Zobacz galerię (12 zdjęć />)