null

Zielona flaga

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przedszkole 422 należy do grona szkół i przedszkoli posiadających międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”. Tytuł ten jest świadectwem propagowania wiedzy i postaw ekologicznych wśród dzieci. Otrzymanie certyfikatu  „Zielonej Flagi” zmotywowało przedszkolaki do dalszych aktywności o charakterze ekologicznym. W tym roku Przedszkole ponownie wzięło udział w programie „Szkoły dla ekorozwoju”, którego zwieńczeniem będzie zdobycie certyfikatu Zielonej Flagi po raz kolejny.

Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia certyfikatu w roku 2016/2017 było powołanie komitetu lokalnego składającego się z dzieci ze starszych grup, nauczycieli oraz rodziców. Następnie przeprowadzono audyt początkowy, aby jak najlepiej zaplanować działania ekologiczne oraz uzyskać satysfakcjonujące efekty. Wybranymi w tym roku tematami były  „Transport” oraz „Energia”, a hasłem przewodnim  „Odpowiedzialna konsumpcja”. 

W ramach zaplanowanych działań wiązanych z tematami przewodnimi było przeprowadzenie szeregu akcji, imprez oraz wydarzeń przedszkolnych. Jedną z nich była akcja „Pstryk, zgaś światło”, której celem było zwrócenie uwagi społeczności przedszkolnej na konieczność oszczędzania energii elektrycznej. W ramach akcji przedszkolaki zaprojektowały specjalne znaczki, które zawisły przy włącznikach światła. Wyłączanie światła w momencie, gdy nie jest ono potrzebne, pamiętanie o gaszeniu telewizora, gdy  z niego nie korzystamy, oraz innych sprzętów elektrycznych nieużywanych w danym momencie przyczynia się do tego, że oddychamy czystszym powietrzem. Ważnym wydarzeniem było przedstawienie z udziałem rodziców i dzieci z najstarszej grupy pt. „Wędrówki energooszczędnej żarówki”. W przedszkolu przeprowadzono też ankietę wśród rodziców i dzieci. Udział w ankiecie przyczynił się do refleksji i wyciągnięcia wniosków na temat nawyków ekologicznych w poszczególnych gospodarstwach domowych naszych przedszkolaków. Kształtowanie postaw proekologicznych wymaga szeregu działań dydaktyczno - wychowawczych, które wywołują pozytywne nastawienie dzieci do ochrony środowiska. Dziecko uczy się norm i wartości poprzez obserwację najbliższego otoczenia, dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat dziecko mogło obserwować właściwe postawy w stosunku do naszego środowiska zarówno w przedszkolu jak i w domu. W  przedszkolu odbył się również „Dzień badacza ekologa”, w czasie którego dzieci ze wszystkich grup eksperymentowały, badały i poznawały różne urządzenia gospodarstwa domowego, do użycia których niezbędny jest prąd. Dzięki doświadczeniom dowiedziały się m. in. czym jest energia odnawialna. Wiedzę przedszkolaków dotyczącą energii odnawialnej wzbogacił ekspert – specjalista w dziedzinie energii odnawialnych, pan Szymon Pyc. Przedszkole zorganizowało również akcję pt. „Rowerem do przedszkola”.Akcja miała na celu zwrócenie uwagi społeczności przedszkolnej na problem zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Wyeliminowanie tego problemu nie jest łatwe, ale wspólne działania w postaci małych kroków przyczyniają się do polepszenia stanu powietrza, którym wspólnie oddychamy. Od kwietnia na tablicy Zielonej Flagi pojawił się wykres, który monitorował akcję.Każdy przedszkolak, który przyjechał do przedszkola rowerem bądź hulajnogą przyłożył cegiełkę do eko-działań a także motywował innych do takich zachowań. Dodatkowo rowerowy parking wzbogacił się o specjalne oznaczenia wykonane przez dzieci z najstarszej grupy.

Realizowane przez Przedszkole treści ekologiczne mają wpływ na postawę dzieci w stosunku do otaczającego świata. Przynoszą pozytywne zmiany w ich myśleniu i postawach. Dzieci stają się partnerami dorosłych w dążeniach do ochrony środowiska przyrodniczego. Zaczynają myśleć o przyszłości w sposób perspektywiczny. Potrafią przewidywać skutki swojej działalności i uczą tego innych. Przez swoją działalność wpływają na świadomość rówieśników, rodziców, mieszkańców środowiska lokalnego. Otrzymanie certyfikatu Zielonej Flagi po raz kolejny będzie dla nich zwieńczeniem ich całorocznej pracy, a także zachętą do dalszych wysiłków na rzecz ochrony środowiska.

 

Opracowała: Katarzyna Kacperek

Zobacz galerię (5 zdjęć)