null

Stojaki rowerowe? Skwer kieszonkowy? Nowości w bibliotece? A Ty jaki masz pomysł do budżetu?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia malowanie muralu promującego budżet obywatelski na "patelni"
Mural na patelni promujący zeszłoroczną edycję budżetu obywatelskiego. | Autor: UM

Mieszkańcu, Ty wiesz najlepiej, co jest dobre, a czego jeszcze brakuje w Twojej okolicy, co należy zmienić lub poprawić. Bez względu na to, czy według Ciebie najważniejszy jest remont chodnika, hamaki w parku czy organizacja zajęć w domu kultury – budżet obywatelski jest dla Ciebie.

Jeśli wiesz już, jaki pomysł chcesz zgłosić, opisz go. Wejdź na stronę bo.um.warszawa.pl i wypełnij formularz przez internet. Możesz również wypełnić go w formie papierowej.

Wydrukowany wzór formularza otrzymasz w urzędzie dzielnicy. Wypełnij go i złóż osobiście albo prześlij na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Jeśli zgłaszasz projekt ogólnomiejski, wypełniony formularz możesz przesłać do Centrum Komunikacji Społecznej (adres kancelarii ogólnej: ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa). 

Etap zgłaszania pomysłów trwa do 25 stycznia 2024 r. Jeśli zgłaszasz pomysł w formie papierowej, pamiętaj, aby dostarczyć formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami przed tym terminem. Decyduje data wpływu projektu do urzędu.

Jak opisać swój projekt? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą prawidłowo wypełnić formularz.

 • Wpierw wymyśl nazwę projektu, która będzie oddawała jego treść, ale też będzie atrakcyjna i zrozumiała. W trakcie głosowania to właśnie jego nazwa znajdzie się na karcie do głosowania. 

 • Zastanów się, na jakim poziomie chcesz złożyć projekt. Czy jest to pomysł dzielnicowy, który nie wykracza poza obszar jednej dzielnicy? Czy może ogólnomiejski, który będzie zlokalizowany w co najmniej dwóch dzielnicach Warszawy? 

 • Określ jego lokalizację i pamiętaj, że pomysły powinny być zgłaszane na terenach, na których m.st. Warszawa może realizować działania, czyli posiada tytuł prawny do dysponowania danym terenem (np. nie można realizować projektów na terenie spółdzielni mieszkaniowej). Mapę z informacjami do kogo należy dany teren, znajdziesz na stronie mapa.um.warszawa.pl w zakładce Własność. 

 • Opisz szczegółowo, na czym polega projekt i z jakich działań będzie się składał. Jeżeli dokładnie przedstawisz swój pomysł, urzędnicy będą mogli zrozumieć jego cele oraz planowany sposób realizacji. Napisz również, w jaki sposób mieszkańcy będą mogli korzystać z efektów realizacji projektu. Czy będzie dostępny dla wszystkich przez cały czas, czy tylko w określonych godzinach?

 • Uzasadnij potrzebę realizacji właśnie tego pomysłu. Napisz, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma znaczenie dla dzielnicy, lokalnej społeczności lub szerzej – dla mieszkańców Warszawy.

 • Zaznacz kategorie i grupy osób, do których kierujesz swój projekt. Dzięki temu łatwiej będzie przeglądać i wyszukiwać pomysły na stronie internetowej.

 • Oszacuj koszt realizacji projektu. Możesz skorzystać z cennika przykładowych działań „Ile kosztuje miasto”, który dostępny jest na stronie bo.um.warszawa.pl. Jeżeli nie potrafisz dokładnie oszacować, ile kosztują dane działania, nic się nie stało. Ostatecznej wyceny dokonają pracownicy urzędu, którzy merytorycznie zajmują się takimi działaniami.

 • Wypisz swoje dane kontaktowe. Koniecznie podaj swój adres e-mail lub numer telefonu. Dzięki temu pracownicy urzędu będą mogli się z Tobą skontaktować. 

 • Dołącz listę poparcia. O swoim pomyśle porozmawiaj z rodziną, sąsiadami, znajomymi i innymi mieszkańcami. Jeśli zgłaszasz projekt dzielnicowy, zbierz 20 podpisów od mieszkańców danej dzielnicy, którzy popierają realizację Twojego pomysłu. Jeśli zgłaszasz projekt ogólnomiejski, potrzebujesz 40 podpisów mieszkańców Warszawy. 

 • Dołącz dodatkowe załączniki. Możesz załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które mogą ciekawie zaprezentować Twój pomysł. Jeśli załączasz utwór np. zdjęcie, wizualizację itp., dołącz również zgodę autora na wykorzystanie utworu w celu realizacji budżetu obywatelskiego i publikacji na stronie. 

 • Zgłoś projekt! Pamiętaj, że możesz zgłosić dowolną liczbę pomysłów.

Ważne informacje – o czym pamiętać przy zgłaszaniu:

 • Sprawdź kwotę na realizację projektów na poziomie dzielnicowym lub na poziomie ogólnomiejskim. W tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy będą decydować o wydatkowaniu na poziomie ogólnomiejskim 31 734 758 zł, a na poziomie dzielnicy Bielany 5 500 692 zł. Maksymalny limit wartości jednego pomysłu wynosi 20% danej kwoty. Oznacza to, że oszacowany koszt realizacji projektu nie może przekroczyć na Bielanach kwoty 1 100 138 zł.

 • Projekt możesz zgłosić samodzielnie lub w kilka osób. Pomysł możesz zgłosić z maksymalnie dwiema innymi osobami. Pamiętaj, aby potwierdziły one swoje współautorstwo (dostaną na swoją skrzynkę elektroniczną wiadomość w tej sprawie).

 • Nie wskazuj potencjalnego wykonawcy zadania ani trybu jego wyłonienia. Zaproponuj, co ma być zrealizowanie, a nie kto ma to wykonać. Wykonawcy będą wyłaniani zgodnie z obowiązującymi procedurami np. w drodze przetargu czy konkursu. 

 • Możesz zgłosić pomysł, nawet jeśli nie skończyłaś(-eś) jeszcze 18 lat. Jeśli masz więcej niż 13 lat, projekt możesz zgłosić samodzielnie, Jeśli nie masz ukończonych 13 lat, wystarczy, aby Twój rodzić lub opiekun wyraził na to zgodę. 

 • Jeśli konieczne będzie uzupełnienie braków lub poprawienie błędów, pracownicy urzędu skontaktują się z Tobą. Poproszą o uzupełnienie formularza i wprowadzenie niezbędnych poprawek w ciągu czterech dni. Jeśli nie skorzystasz z tej możliwości, Twój pomysł nie będzie dalej rozpatrywany.

Wsparcie dla autorów projektów

Potrzebujesz pomocy w napisaniu projektu? Masz pytania? Coś jest niejasne? Możesz porozmawiać z nami, urzędnikami, o swoim pomyśle.

20 stycznia 2024 r. zapraszamy w godz. 10:00-14:00 do foyer sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany (wejście od ul. Jarzębskiego) na maraton pisania projektów. Możesz uzyskać również pomoc w wypełnianiu formularza oraz w kwestiach dotyczących m.in. rozwiązań technicznych czy oszacowania kosztów realizacji Twojej propozycji. 

Więcej informacji o budżecie obywatelskim na Bielanach znajdziesz na stronie bielany.um.warszawa.pl/budzet-obywatelski.