null

Zabawy ruchowe przedszkolaków z nietypowymi przyborami w Przedszkolu nr 236 "Mali Odkrywcy"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniach 1 – 19 kwietnia 2019 roku  w oddziale III naszego przedszkola realizowaliśmy projekt edukacyjny o tematyce sportowej - zabawy ruchowe przedszkolaków z nietypowymi przyborami.

Głównym celem projektu było między innymi: przybliżenie wybranych dyscyplin sportowych, zapoznanie ze sprzętem rekreacyjnym i sportowym; wyrabianie przyzwyczajeń i nawyków zdrowego stylu życia, doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości podczas zabaw ruchowych z wykorzystaniem różnorodnych przedmiotów  codziennego użytku.

Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach z wykorzystaniem worków na śmieci, plastikowych butelek, pończoch, gazet, tekturowych kartonów, papierowych rolek, wstążek, gąbek kąpielowych, klamerek do bielizny oraz sznurka czy włóczki. Wspólnie utworzony Kodeks Małego Sportowca towarzyszył nam podczas różnorodnych zabaw, ćwiczeń i rozgrywek sportowych, które dzięki przestrzeganym zasadom bezpieczeństwa dostarczyły dzieciom samych pozytywnych wrażeń.

Przedszkolaki uczyły się zdrowej rywalizacji radzenia sobie z porażkami podczas zawodów z rówieśnikami, które odbyły się na terenie ogrodu przedszkolnego. Poznawały ciekawostki i wzbogacały wiedzę na temat dyscyplin sportowych podczas: wycieczki do Muzeum Sportu i Turystyki, wizyty
w Księgarni im. K.K. Baczyńskiego, gdzie oglądały książki, albumy o tematyce sportowej oraz podczas spotkania ze sportowcem – wielokrotnym medalistą i olimpijczykiem – p. Pawłem Korzeniowskim.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w ćwiczeniach proponowanych przez nauczycielki, ale również wykazały się niezwykłą pomysłowością w proponowaniu własnych typów ćwiczeń i zabaw.

W działania projektowe wplatane były zabawy oddechowe, relaksacja, elementy zajęć matematycznych oraz plastycznych nawiązujące do tematyki zajęć. Niektóre zgromadzone materiały stały się też inspiracją do wykonania pomysłowych ozdób świątecznych. Wprawdzie projekt zakończył się, ale patrząc na zaangażowanie i radości uczestniczących w nim dzieci, będziemy nadal bawić się i ćwiczyć, póki gazety się nie skończą, butelki nie połamią i pończochy nie porwą.


Opracowanie: Agnieszka Cichowska, Katarzyna Fidelak – nauczycielki P. 236

Zobacz galerię (12 zdjęć)