null

Wystawa "Tylko spokój nas uratuje" w bielańskim ratuszu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od 23 marca do 29 kwietnia w ratuszu Dzielnicy Bielany (foyer sali widowiskowej przy ul. Jarzębskiego), w godz. 8.00-16.00 można obejrzeć wystawę pod hasłem „Tylko spokój nas uratuje" poświęconą innowacyjnym metodom poprawy bezpieczeństwa na miejskich ulicach. Warto je poznać, aby bardziej świadomie oceniać warunki ruchu drogowego wokół naszych domów i możliwości ich poprawy, której konieczność widać w wielu punktach Bielan.
Piesi są od lat najliczniejszą grupą wśród ofiar wypadków drogowych w Warszawie, mimo że ponad 60% z nich powodują kierowcy. Wysoka śmiertelność pieszych to pochodna przede wszystkim nadmiernej prędkości, do której zachęcają szerokie ulice i niedostateczne egzekwowanie przepisów. Ograniczanie prędkości jest więc podstawowym i najskuteczniejszym środkiem poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Rozsądnie zaprojektowana infrastruktura drogowa pozwala pogodzić płynną jazdę z bezpieczeństwem. Wystawa prezentuje, jak się to robi w praktyce.

Z analizy sprawdzonych europejskich rozwiązań w zakresie ruchu drogowego wynika, że sygnalizacja świetlna nie zawsze zapobiega wypadkom, a nawet może im sprzyjać, jeśli faworyzuje samochody. Znacznie skuteczniej działają fizyczne środki uspokojenia ruchu, które nie muszą denerwować kierowców. Przekonuje o tym każda z 10 plansz wystawy ilustrujących innowacyjne metody zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Uszy Myszki Miki, odginanie toru jazdy czy wyniesione skrzyżowanie to tylko niektóre z prezentowanych rozwiązań. Wypadki drogowe to poważny problemem w Polsce – mówi dr Maciej Sulmicki, prezes stowarzyszenia Zielone Mazowsze – Jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce Europy. Mam nadzieję, że wystawa zachęci mieszkańców do zabiegania o efektywne sposoby poprawy bezpieczeństwa, a decydentów do ich wdrażania. Gra toczy się o ludzkie życie, więc nie powinno się zwlekać, lecz działać zdecydowanie.
Wystawa jest jednym z elementów projektu „Miasta dla ludzi: współpraca na rzecz przestrzeni przyjaznej dla wszystkich mieszkańców", realizowanego przez Zielone Mazowsze w latach 2014-2016 dzięki wsparciu z Funduszy EOG.

Wszystkich zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa w ruchu miejskim i jakości przestrzeni publicznej zapraszamy do współpracy, kontaktu (bielany@zm.org.pl) i odwiedzin na stronie www.zm.org.pl.