Kazimierz Maciej Piechotka rysował w różnych sytuacjach i na czymkolwiek. W kawiarni na serwetkach bibułkowych, w pracowni na kalce, w domu na kartce wyrwanej z zeszytu. Rysował dla przyjemności i zebrania myśli. Wykorzystywał do tego głównie ołówek, długopis i flamaster. Powstały setki rysunków, najstarsze z nich 80 lat temu.
Swoimi pracami nigdy się nie chwalił. Skrzętnie chował je na samym dnie komody. W 2008 roku – za namową żony Marii – pierwszy raz zaprezentowano wybrane rysunki na wystawie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) z okazji siedemdziesięciolecia pracy małżeństwa Piechotków.
Po 16 latach oryginały zobaczymy ponownie na wystawie organizowanej w Miejscu Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14 – miejscu symbolicznym i nieprzypadkowym. Budynek, w którym mieści się MAL, został zaprojektowany przez Piechotków.
Wyboru rysunków dokonał syn architektów, Michał. Na wystawie zobaczymy niemal 200 prac podzielonych na kilka obszarów tematycznych m.in. Bielany, architektura, rośliny, abstrakcja i krajobrazy.
Na spotkaniu będziemy gościć Michała Piechotkę oraz Katarzynę Madoń-Mitzner, redaktor prowadzącą publikacji „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”. O rysunkach opowie Edyta Barucka, historyczka sztuki i jedna z pierwszych osób, której małżeństwo Piechotków zdecydowało się pokazać rysunki.
„Kazimierz Maciej Piechotka. Rysunki z szuflady”
Wybór rysunków i projekt wystawy: Michał Piechotka
Współpraca: Bartłomiej Frymus oraz Katarzyna Madoń-Mitzner
Produkcja: MAL Kasprowicza 14 i Bielańska Fototeka
Projekt graficzny i przygotowanie reprodukcji do druku: Wiktoria Kostrzewa
Skany rysunków dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią.
Gdzie i kiedy:
6 listopada, środa, godz. 18:00.
Miejsce Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14, przy ul. Kasprowicza 14.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.
- Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami
Sprawdź lokalizację na mapie
Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.