null

Wystawa pasteli Andrzeja Holc "Galeria Osobistości"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
11.09.2020 - 11.09.2020
Plac zabaw przy ul. Kochanowskiego 22, Kochanowskiego 22, Warszawa

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pasteli Andrzeja Holc p.t.: „Galeria osobistości”.

Wystawa czynna od 11 września do 4 października 2020

Andrzej Holc tak mówi o swojej pasji malarskiej: Zawsze odczuwałem potrzebę malowania. Podczas wakacji jako dziecko cieszyłem się z deszczu bowiem mogłem ze swoimi ukochanymi kredkami usiąść do kolorowania i rysowania. Kilkanaście lat później, w latach 70. poddałem się wpływowi twórczości P. Picasso i wykonuję kopie jego olejnych dzieł ku swej radości obcowania z Maestro XX w., a możliwość spojrzenia na nie codziennie, niczym w muzeum, jest dla mnie bezcenna.
Poza amatorskim malowaniem w technice olejnej, pracowałem przy tworzeniu filmowej scenografii w kilkunastu dziełach ekranowych i serialach telewizyjnych, następnie prowadziłem usługi plastyczne w zakresie grafiki w reklamie wizualnej.
Techniką pastelową w portrecie zainteresowałem się w miarę niedawno, kilka lat przed emeryturą. Przyznaję, że to fascynujące doznanie, jednak muszę nadmienić, że początkowo broniłem się wewnętrznie i zewnętrznie, wahając się, argumentując, czy podołam oddaniu podobieństwa, które jest istotą portretu znanej postaci, to niezbędny element wciągający widza w rozpoznanie sportretowanej postaci, nawiązuje się wtedy kontakt z widzem. Moje wątpliwości rozwiała żona prowokując – ”Nie dasz rady?”, – ”Nie namalujesz?”, czym potwierdziła powiedzenie sugerujące, że ”Za sukcesem mężczyzny kryje się kobieta”.
Przystąpiłem do pracy, powstaje kolekcja, przybywa kolejnych wizerunków znanych osobowości ze świata sztuki i polityki, muzyki i filmu, to mój świat, wykaz moich zainteresowań, poglądów, a lista osób do sportretowania jest ciągle dłuższa od tej zrealizowanej. Sukcesywnie zamieszczam kolejne portrety na swoim imiennym profilu Facebook.