W Bibliotece Publicznej Gminy Warszawa Bielany im. Stanisława Staszica, do końca marca można obejrzeć wystawę o życiu i twórczości autora "Trylogii" - Henryka Sienkiewicza.
Jest t to pierwsza tego typu wystawa prezentująca jego życie i twórczość bogatym zestawem fotogramów, bezcennymi pamiątkami osobistymi, rękopisami, unikatowym materiałem ikonograficznym, rekwizytami z epoki, kostiumami z filmów.
Wśród najcenniejszych pamiątek Sienkiewiczowskich znajduje się m.in. wspaniały wizerunek Bogarodzicy, która patronuję już piątemu pokoleniu w rodzie Sienkiewiczów.
Przedstawione są wszystkie portrety zdjęciowe Sienkiewicza - od ucznia warszawskiego Gimnazjum z roku 1864, po ostatnie zdjęcie wykonane w Vevey tuż przed śmiercią w roku 1916.
Można zobaczyć liczne pejzaże wpisane w biografię i twórczość Pisarza w Ojczyźnie i plejadę tropów poza granicami Polski: Amerykę, Włochy, Francję, Szwajcarię, Afrykę.
Ogrom dokonań twórczych Sienkiewicza ilustrują dziesiątki jego dzieł przekładanych na setki języków, monografie Pisarza, karty jego rękopisów, a także wizerunki bohaterów pędzla sławnych malarzy.
Osobna sekwencja ukazuje cykl adaptacji filmowych Sienkiewicza; od najwcześniejszych z początku XX wieku, po najnowsze - z kostiumami i rekwizytami z filmów, takich jak m.in. "Potop", "Ogniem i mieczem", "Quo vadis?". Henryk Sienkiewicz, pierwszy nasz laureat Nagrody Nobla, pisarz krzepiący serca pokoleń wiarą w moc Polski - odniósł wielki triumf u progu XXI wieku, uzyskując w ankiecie "Polityki" pierwsze miejsce na najsławniejszego pisarza polskiego. "Trylogię" Czytelnicy uznali za dzieło wszechczasów.
Wystawa czynna jest w gmachu biblioteki przy ulicy Duracza 19:
- poniedziałek - piątek 8.00 - 20.00
- sobota - niedziela 9.00 - 14.00