null

Wyniki głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego 2023!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gala ogłoszenia wyników budżetu obywatelskiego. Na sali zgromadzeni są ludzie, którzy oglądają wyświetlane na ekranie zwycięskie projekty w dzielnicy Bielany. | Autor: M. Michałowski

Więcej zieleni, rozwój infrastruktury rowerowej i ochrona bioróżnorodności – takie pomysły mieszkańcy wybierali najczęściej do budżetu obywatelskiego na rok 2023. Na Bielanach do realizacji trafi aż 19 projektów!

Zanim przejdziemy do przedstawienia wyników, zacznijmy od kilku ciekawych danych o tegorocznej edycji. W tym roku pod głosowanie poddano 1327 projektów, z czego 98 projektów na Bielanach. Bielany były jednocześnie najmocniejszą dzielnicą pod względem liczby zgłoszonych projektów – 142. 

W głosowaniu wzięło udział 88 856 mieszkańców miasta (w tym 5008 na Bielanach). Chętniej głosowały mieszkanki (62%) niż mieszkańcy (38%). Największą frekwencją wykazali się mieszkańcy w wieku 25-34 i 35-44 lat, odpowiednio 26 i 34 procent.

Zwycięskie projekty

Mniej betonu - więcej zieleni

Koszt: 750 000 zł. Oddanych głosów: 1517
Skrócony opis projektu: Projekt zakłada modernizację podwórek znajdujących się w różnych częściach Dzielnicy Bielany. Modernizacja obejmuje m.in. usunięcie asfaltu (lub płyt betonowych), rekultywację terenów połączoną z wykonywaniem nowych nasadzeń drzew i krzewów, a także remont bieżącej infrastruktury z wykonywanie nowych utwardzeń terenu.

Chrońmy jerzyki i wróble na Bielanach - konserwacja, w tym oczyszczanie ze starych gniazd, skrzynek lęgowych dla tych ptaków

Koszt: 62 000 zł. Oddanych głosów: 1386
Skrócony opis projektu: Projekt zakłada wykonanie przeglądu technicznego 250 sztuk skrzynek dla jerzyków/wróbli, zawieszonych w przeszłości na ścianach 15 budynków komunalnych Bielan, koniecznych napraw tych skrzynek oraz ich oczyszczenie – poprzez usunięcie starych gniazd wróbli i/lub szpaków – które mogą blokować skrzynkę dla jej dalszego zajęcia przez ptaki, w szczególności przez jerzyki. W miejsce skrzynek zużytych technicznie – zostaną zawieszone nowe.

100 nowych ławek dla Bielan

Koszt: 150 000 zł. Oddanych głosów: 1307
Skrócony opis projektu: W ramach projektu przy bielańskich ulicach, szkołach, placach zabaw, w parkach i na skwerach zostanie ustawionych lub wymienionych na nowe 100 ławek.

Zadbajmy o wiekowe bielańskie drzewa. Poprawy im warunki siedliskowe

Koszt: 557 420 zł. Oddanych głosów: 1273
Skrócony opis projektu: Projekt obejmuje wykonanie: zabezpieczenia przed nielegalnym parkowaniem wzdłuż wybranych ulic, mulczowania gleby pod starszymi drzewami, rozluźnienia gleby pod starszymi drzewami, zaszczepienia mikoryzy drzewom rosnącym na terenie dzielnicy i zastosowania biostymulatorów dla starszych topól i lip przy ul. Marymonckiej.

Remont ścieżki rowerowej i chodnika - Broniewskiego

Koszt: 1 000 000 zł. Oddanych głosów: 1181
Skrócony opis projektu: Projekt przewiduje wykonanie remontu ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ulicy Broniewskiego na odcinku od al. Reymonta do dojścia do asfaltowego placu pomiędzy blokami nr: 9 i 5.

Czysta, zielona i wygodna ul. Żeromskiego - nasadzenia krzewów, kwiatów, nowy zieleniec i dostawienie ławek

Koszt: 211 643 zł. Oddanych głosów: 1143
Skrócony opis projektu: Nasadzenie krzewów, bylin i kwiatów wzdłuż ul. Żeromskiego na całej dostępnej przestrzeni. Dobrane zostaną gatunki roślin, które dobrze radzą sobie z filtrowaniem spalin emitowanych przez duży ruch samochodowy. Nieopodal urzędu dzielnicy utworzony zostanie zieleniec. W ramach projektu dodatkowo wzdłuż ulicy dostawione zostaną nowe ławki.

Krzewy róż i wiosenne kwiaty na Starych Bielanach, Wrzecionie, Piaskach i Olszynie

Koszt: 157 500 zł. Oddanych głosów: 1138
Skrócony opis projektu: W ramach zazieleniania naszej dzielnicy proponuję więcej kwiatów, które upiększą przestrzeń wokół nas i cieszyć będą nas od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Proponuję posadzenie krzewów róży okrywowej w kolorze różowym (załączone zdjęcie), bardzo wytrzymałej na warunki atmosferyczne oraz różnokolorowe tulipany, kwiaty które ucieszą nas po burej zimie.

Małe Zakopane latem i zimą - to propozycja bezpłatnego ekologicznego lodowiska na świeżym powietrzu, wraz ze sprzętem do nauki jazdy na łyżwach dla całych rodzin, zarówno zimą jak i latem

Koszt: 526 024 zł. Oddanych głosów: 1122
Skrócony opis projektu: Wszyscy latem i zimą mogą całkowicie bezpłatnie wypożyczać sprzęt do jazdy i nauki na łyżwach. Instalacje lodowisk z syntetycznego lodu są ekologiczne, biorąc pod uwagę sposób instalacji i całego użytkowania. To popularne formy zdrowej aktywności sportowej , które w rekordowym tempie podbijają serca miłośników sportów na świeżym powietrzu. 

Stacje naprawcze dla rowerów i warsztaty dobrego dbania o rower #bielanynarower

Koszt: 103 000 zł. Oddanych głosów: 1111
Skrócony opis projektu: Montaż 11 samoobsługowych stacji naprawczych dla rowerów w miejscach często uczęszczanych przez rowerzystów. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również plenerowe warsztaty dobrego dbania o rower.

Czyste bielany - metalowe pokrywy na betonowe kosze uliczne

Koszt: 80 000 zł. Oddanych głosów: 1091
Skrócony opis projektu: Masz dość porozrzucanych odpadów po osiedlu? W ramach projektu zamontowane zostaną metalowe pokrywy na betonowe kosze uliczne, które skutecznie zapobiegają wysypywaniu się odpadów przez wiatr czy działalność ptactwa.

Ekoenergia - budowa paneli fotowoltaicznych na dachach bielańskich przedszkoli

Koszt: 430 500 zł. Oddanych głosów: 1090
Skrócony opis projektu: Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachach bielańskich przedszkoli. Posłużą do pozyskiwania ekologicznej energii potrzebnej do funkcjonowania tych jednostek. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również warsztaty edukacyjne o odnawialnych źródłach energii oraz korzyściach płynących ich stosowania.

Plac Konfederacji, na którym chcesz się zatrzymać

Koszt: 300 00 zł. Oddanych głosów: 1085
Skrócony opis projektu: Celem projektu jest zmiana centralnej części placu Konfederacji na miejsce przyjazne mieszkańcom.

Kino plenerowe

Koszt: 57 400 zł. Oddanych głosów: 1084
Skrócony opis projektu: Projekt polega na organizacji bezpłatnych seansów filmowych dla mieszkańców Bielan i składa się z trzech form: Kino za rogiem, Aktorki na Bielanach i Kino Plenerowe. Projekcje kina plenerowego odbywać się będą w każdy piątkowy wieczór wakacji. Mieszkańcy spędzą miło czas na wolnym powietrzu, siedząc na leżakach i oglądając filmy.

Ogrody deszczowe na Bielanach

Koszt: 70 000 zł. Oddanych głosów: 1083
Skrócony opis projektu: Utworzenie 5 ogrodów deszczowych w skrzyniach przy dzielnicowych placówkach kulturalnych i oświatowych.

Defibrylatory dla Bielan. Ratujemy życie

Koszt: 110 200 zł. Oddanych głosów: 1079
Skrócony opis projektu: Zakup defibrylatorów ratujących życie i umieszczenie ich w placówkach edukacyjnych na terenie dzielnicy.

Zapylamy Bielany, czyli hotele dla zapylaczy i innych owadów w bielańskich parkach

Koszt: 45 000 zł. Oddanych głosów: 1055
Skrócony opis projektu: Budowa hoteli dla owadów, przede wszystkim pszczół, na terenie bielańskich parków. Przy każdym domku znajdzie się tabliczka informacyjna na temat samej konstrukcji i owadów, jakie w niej mogą potencjalnie gościć. Projekt łączy wsparcie bioróżnorodności z walorami edukacyjnymi.

Ogólnodostępna ścianka wspinaczkowa

Koszt: 390 000 zł. Oddanych głosów: 1027
Skrócony opis projektu: Projekt zakłada wybudowanie bezpłatnej, ogólnodostępnej, niskiej ścianki wspinaczkowej typu boulder umożliwiającej wspinaczkę bez liny i specjalistycznego sprzętu.

Zdążyć przed piłą - kontynuacja. Chronimy cenne drzewa bielańskie

Koszt: 250 000 zł. Oddanych głosów: 983
Skrócony opis projektu: Chcemy dać wsparcie dojrzałym i starym drzewom, żeby jak najdłużej były z nami. Będą przeprowadzone badania diagnostyczne i wskazane zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią warunki życia drzew i przedłużą im życie.

Bezpłatne planszówki w dziecięcych bibliotekach

Koszt: 6 200 zł. Oddanych głosów: 521
Skrócony opis projektu: Projekt zakłada zakup gier planszowych do bielańskich bibliotek dla dzieci. Planszówki stały się modną alternatywą dla smartfonów i tabletów. Czas pandemicznej izolacji, zdalnego nauczania wzmógł (zwłaszcza wśród dzieci) potrzebę powrotu do bezpośrednich kontaktów rówieśniczych. Projekt doskonale wpisuje się w tę potrzebę zwiększając atrakcyjność oferty placówek bibliotecznych.

Pełna lista wyników dostępna jest na bo.um.warszawa.pl