null

Wyniki badania BioBlitz na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu wyniki badania BioBlitz, które zostały przeprowadzone w 2019 roku w Parku Olszyna. 

BioBlitz - co to takiego?

BioBlitz to krótkie badanie biologiczne terenu z jednoczesnym poszukiwaniem wielu grup organizmów roślin i zwierząt, przy udziale ekspertów, wolontariuszy i mieszkańców. BioBlitze bywają organizowane w parkach i rezerwatach położonych w obrębie lub w pobliżu miast po to, aby uzyskać chociaż częściową wiedzę o występujących tu gatunkach, aby możliwie wiele osób mogło nauczyć się odkrywać, rozpoznawać i obserwować rośliny i zwierzęta. Dzięki temu przyroda w naszym otoczeniu przestaje być bezimienna, a my możemy rozbudzić ciekawość i wrażliwość na życie biologiczne wokół nas. Wyniki takich badań mają także wpływ na projektowanie i zarządzanie lokalnymi terenami zieleni.

Pierwszy BioBlitz na Bielanach, zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany, odbył się w dniach 3-4 sierpnia 2019 r. Obejmował prowadzenie spacerów przez specjalistów z 12 dziedzin – pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Romanowskiego z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kto wziął udział w badaniu?

Zaprosiliśmy:
teriologa (ssaki), entomologa (chrząszcze), arachnologa (pająki), herpetologa (płazy i gady), lepidopterologa (motyle), mykologa (grzyby), lichenologa (porosty), botanika i fitosocjologa (zbiorowiska roślinne), ornitologa (ptaki), chiropterologa (nietoperze), hydrobiologa (organizmy w środowisku wodnym) oraz architektów krajobrazu.

W badaniach i obserwacjach pomogła nam też grupa zaangażowanych mieszkańców Bielan, za co bardzo dziękujemy! 

Pełny raport z inwentaryzacji w ramach akcji BioBlitz, przeprowadzonej w Parku Olszyna w dniach 3-4 sierpnia 2019 r. dostępny jest w załączeniu.

Załączniki: