null

Jak budowano bielańskie osiedla | MAL Kasprowicza 14

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.12.2023 11:00 - 09.12.2023 12:00
MAL Kasprowicza 14, Kasprowicza 14
zdjęcie przedstawia front MALu Kasprowicza 14, na budynku widać duży neon

Zapraszamy na wykład o architekturze Bielan, przeplatany projekcją archiwalnych materiałów - niepublikowanych wcześniej zdjęć ze zbiorów Bielańskiej Fototeki oraz filmów z katalogu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

"PRL" i "osiedle mieszkaniowe" – jeśli słowa te pojawiają się razem, zwykle nie nasuwają skojarzeń z wartościową architekturą. Owszem, przestaliśmy się już dąsać na powojenną zabudowę, doceniamy także przestrzeń osiedli – zielonych, pełnych miejsc wspólnych, bezpiecznych i wygodnych do życia.

Ale czy ich formy warte są uwagi? Bardzo często tak! Warszawskie Bielany są tego doskonałym dowodem. Tu właściwie każde ze zbudowanych po II wojnie światowej osiedli to osobny pomysł, trochę inna architektura i rozwiązania urbanistyczne. Ruda, Piaski, Wrzeciono, Bielany I-IV, Wawrzyszew, każde z nich ma swój charakterystyczny rys i formy domów.

Prowadzenie: Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak i branżowych. Związana z portalem Culture.pl. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945-1989".

Gdzie i kiedy:

9 grudnia (sobota), o godz. 11:00.

MAL Kasprowicza 14, ul. Kasprowicza 14.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.