Wizyta w Ealing - mieście bliźniaczym Bielan

W dniach 3-7 lipca br. delegacja z Bielan złożyła wizytę w londyńskiej Dzielnicy Ealing, z którą Bielany prowadzą bliźniacząwspółpracę od 1998 roku.

Do Londynu wyjechała delegacja w składzie: pan Karol Szadurski - Burmistrz, pan Stanisław Markiewicz - PrzewodniczącyRady, pani Jolanta Wójcikiewicz - Członek Zarządu ds. Społecznych, paniWanda Górska - Naczelnik Wydziału Kultury, pani Ewa Szemińska-Morsakowska- radna, pan Grzegorz Podgórski - Komendant Komisariatu Policji z Bielanoraz przedstawiciele czterech firm bielańskich: CeMat '70, Firma ValdemarCieślak, In-Corp Sp. z o.o., BUD-WARS Sp. z o.o.

W programie pobytu bielańskiej delegacji znalazły się:

• spotkanie przedsiębiorców z Bielan z firmami angielskimi w ratuszu z prezentacjąpana Adama Robińskiego - Dyrektora Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej pt..:Możliwości biznesowe w Polsce.
  • wizyta w Park Royal Partnership - organizacji mającej na celu rozwój centrumhandlowo-przemysłowego w Ealing. indywidualne rozmowy przedsiębiorców wchodzących w skład delegacji z Bielan z przedsiębiorcami z Londynu zainteresowanymi nawiązaniem współpracy gospodarczej.
  • wizyta w szkołe średniej w Greenford. wizyta w Centrum Niezależnego Życia w West Ealing - ośrodka dla osób niepełnosprawnych.
  • spotkanie w komisariacie policji w Ealing.
  • spotkania robocze w trzech grupach tematycznych: socjalnej, biznesoweji urzędniczej.

Najważniejszym wydarzeniem wizyty było uroczyste podpisanie Deklaracji współpracy pomiędzy Dzielnicą Ealing a Gminą Warszawa-Bielany, które miałomiejsce 5 lipca br. o godz. 19.00 w sali admirała Nelsona w ratuszu Ealing,w obecności 70 radnych i zasłużonych działaczy Polonii w Ealing:

• pani MałgorzatyZajączkowskiej,
  • pana Juliusza Englerta
  • i pana Bogdana Mordasa.

Deklaracjanakreśla najważniejsze obszary współpracy, są to:

• obustronny rozwój kontaktówgospodarczych,
  • nauka tradycji, zwyczajów i języka miasta bliźniaczego,
  • zachęcanie do wymian obywateli.

W sobotę i niedzielę w Ealing miała miejsce duża impreza plenerowa- Countryside Weekend. W tym roku Dzielnica Warszawa-Bielany miała podczasweekendu Countryside swoje stoisko, na którym mieszkańcy Ealing mogli obejrzećwystawę zdjęć Bielan, otrzymać ulotkę w języku angielskim lub polskim onaszej gminie, porozmawiać z przedstawicielami naszej gminy.

Mimo wielu oficjalnych i roboczych spotkań delegacja znalazła czasby zwiedzić zamek w Windsor i złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającympolskich oficerów zamordowanych w Katyniu, a także pod pomnikiem LotnikówPolskich, którzy zginęli w bitwie o Wielką Brytanię.