null

Wizyta Szalonego Wózkowicza w Przedszkolu nr 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

4. marca w Przedszkolu nr 422 gościliśmy Szalonego Wózkowicza – pana Marka Sołtysa, założyciela Fundacji Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz pana Karola Brzegowego – trenera edukacji włączającej dla dzieci i młodzieży. Fundacja prowadzi działania edukacyjne w zakresie edukacji włączającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Są to różne programy rozwijające postawy otwartości, akceptacji i empatii wobec innych. Służą integracji części społeczeństwa żyjącego z „brzemieniem” niepełnosprawności, ze społeczeństwem tzw. „sprawnym”.

Pan Marek oraz pan Karol przeprowadzili interaktywne warsztaty dla dzieci 4, 5, i 6-letnich  pt. „Kaleka czy Cool-awy”. Zajęcia dotyczyły osób niewidomych, niesłyszących oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzieci dowiedziały się, na czym polega dana niepełnosprawność, a następnie brały udział w ćwiczeniach i scenkach, pozwalających doświadczyć życia osoby niepełnosprawnej. Poznały również Spajka – ukochanego labradora     i psa asystenta Szalonego Wózkowicza. Obejrzały filmy i pokazy na żywo z jego udziałem. Na pożegnanie każda grupa otrzymała książeczkę-kolorowankę „Różny jest ten świat… - Osoby z Niepełnosprawnościami” z ilustracjami Marty Frej i Katarzyny Sołtys.

Dla przedszkolaków była to bardzo pouczająca lekcja. Projekty Fundacji TPSW to ważne działania, pamiętając, że ponad 10 procent społeczeństwa dotyka niesprawność i aż 70 procent niepełnosprawności jest niewidoczna i czasem nas zaskakuje. Często nie wiemy, jak zachować się przy takich osobach – pomyślmy jak ciężko zmierzyć się z tym tematem dziecku, zwłaszcza, gdy niepełnosprawność dotyka je bezpośrednio lub pojawia się w najbliższym otoczeniu.    

Paulina Krok, logopeda Przedszkola nr 422

Zobacz galerię (12 zdjęć)