null

Wieści z Baśniowej Krainy. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 309 „Przygody przyjaciół z łąki”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzieci z naszego przedszkola wykazują ogromne zainteresowanie nowymi i ciekawymi pozycjami książkowymi oraz uwielbiają rysować. W roku szkolnym 2019/2020 w poszczególnych grupach pisały swoją książkę i tworzyły ilustracje. W 2020/2021 powstała kolejna wspólna książka stworzona przez społeczność z bielańskich przedszkoli. Postanowiłyśmy więc zaprosić do wspólnego tworzenia dzieci i nauczycielki ze wszystkich warszawskich przedszkoli.

Dzieci z Warszawskich przedszkoli tworzą bajkową książkę

We wrześniu 2020 roku wspólnie z Panią Dyrektor i gronem pedagogicznym podjęłyśmy decyzję o zatwierdzeniu pomysłu na projekt; Dzieci z warszawskich przedszkoli tworzą bajkową książkę "Przygody przyjaciół z łąki". W październiku 2020 roku za pośrednictwem Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany wysłałyśmy zaproszenie do udziału w projekcie do wszystkich warszawskich dzielnic z prośbą o zapoznanie z naszym projektem wszystkie przedszkola znajdujące się na terenie Warszawy.

Zadaniem uczestników projektu było:

  • Grupa dzieci i nauczycieli z pierwszego przedszkola musiała  zapoznać się z treścią napisanej pierwszej części książki.
  • Następnie wspólnie z dziećmi mieli za zadanie wymyślenie i napisanie dalszego ciągu historii oraz narysowanie ilustracji do swojego opowiadania.
  • Po zakończeniu zadania przekazywali książkę do kolejnego przedszkola z listy uczestników.

Do zaproszenia dołączony był regulamin udziału i opis projektu.

W ciągu miesiąca na nasze zaproszenie odpowiedziały 73 grupy z 51 przedszkoli, aż z 12 warszawskich dzielnic. Po upływie terminu zgłoszeń wspólnie z koleżanką opracowałyśmy harmonogram przekazywania rozdziałów książki z przedszkola do przedszkola.

W związku z dużym zainteresowaniem udziałem w naszym projekcie, podjęłyśmy decyzję o podziale naszej książki na rozdziały. Każda z pięciu części miała opowiadać o przygodach innego bohatera. Wspólnie z dziećmi z pięciu grup z naszego przedszkola wymyśliliśmy wstęp następujących historii: "Przygody Dżdżownicy Danusi", „Przygody Konika Polnego Krzysia”, „Przygody Mrówki Marty”, „Przygody Wazki Weroniki”  i „Przygody Świetlika Stasia” i przekazałyśmy je do pięciu pierwszych przedszkoli z list.

W ostatnim tygodniu maja wrócił do nas oczekiwany rozdział - pandemia pokrzyżowała trochę  nasze plany - czas realizacji projektu wydłużył się nieco. Całość wygląda niezwykle uroczo. Bogate kolorystycznie ilustracje i ciekawe kolejne części przygód bohaterów zaskoczyły nas organizatorów. Projekt został zakończony.

Wspólnie ze wszystkimi uczestnikami stworzyliśmy książkę, która może być wykorzystywana podczas zajęć w przedszkolach i nie tylko. Wśród bohaterów są postacie z niepełnosprawnościami, ich przygody pokazują, że mimo trudności mogą nieść pomoc innym. Twórcami są dzieci i nauczycielki z warszawskich przedszkoli. Okładka oraz postacie bohaterów zostały stworzone specjalnie na potrzeby projektu i naszej książki przez wolontariuszkę z I LO „Bolesława Limanowskiego”, a ilustracje do kolejnych części opowiadań  są stworzone przez dzieci. 

Niestety w związku z pandemią nie otrzymałyśmy zgody na zorganizowanie uroczystego podsumowania i wręczenia dyplomów. W związku z tym stworzone przez nas książki, dyplomy i upominki dla grup biorących udział w projekcie dostarczyliśmy osobiście do wszystkich przedszkoli, które zaangażowały się w nasz projekt "Przygody przyjaciół z łąki".

 

Autor: Marlena Runowiecka

Dwie dziewczynki i chłopiec stoją na trawie. Pod nogami mają kwitnące stokrotki. Uśmiechają się lekko. Chłopiec trzyma książkę.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Grupa kilkuletnich dzieci jest w przedszkolnej sali. Kilkoro dzieci siedzi na podłodze i trzyma książki. Kilkoro dzieci stoi za siedzącymi dziećmi i również trzyma książki. Uśmiechają się lekko. W tle cyfry i litery.
Grupa kilkuletnich dzieci kuca na trawie. Pod nogami mają kwitnące stokrotki. Uśmiechają się lekko. Dwoje dzieci trzyma książki. W tle zielone krzewy i drzewa.
Siedem książek położonych na zielonej trawie.