W piątek, 6 września, od spotkania organizacyjno-informacyjnego rozpocznie się druga edycja cyklu wydarzeń o charakterze artystyczno-rozwojowym pod szyldem „Wielkie Piękno”. Zrealizuje je Fundacja DAR Sztuki, a skierowane będą przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych. To warsztaty teatralne, malarskie, filmowe i rozwojowe. Udział w nich jest bezpłatny.
„Wielkie piękno” to projekt artystyczno-rozwojowy, który dotyczy przeciwdziałania depresji i zapobiegania próbom samobójczym wśród młodzieży. Jego celem jest wzmocnienie i wsparcie nastolatków, a także zainspirowanie ich do działania przede wszystkim w obszarze sztuki. Dlatego w programie przewidziane są zajęcia w ramach warsztatów teatralnych, malarskich, filmowych i rozwojowych.
– Na warsztaty teatralne, malarskie i filmowe zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat. To szansa na rozwijanie swoich pasji szczególnie dla tych, którzy uwielbiają sztukę. Dlatego uczestnicy będą tworzyć spektakl teatralny, film dokumentalny, a także prace plastyczne. Finał „Wielkiego Piękna” zaplanowany jest na 22 listopada w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29, zaś premiera filmu nastąpi 5 grudnia w budynku Miejsca Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14 – mówi Joanna Grabowiecka-Świerszcz z Fundacji DAR Sztuki.
Z kolei warsztaty rozwojowe skierowane będą do rodziców, opiekunów i nauczycieli. – Na tych zajęciach poruszone zostaną tematy dotyczące adaptacji do zmian, ciała w procesie dojrzewania, świadomości emocjonalnej i relacji – dodaje Joanna Grabowiecka-Świerszcz.
Druga edycja „Wielkiego Piękna” rozpocznie się spotkaniem organizacyjno-informacyjnym w piątek, 6 września, o godz. 17 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany. Dlatego chętni już mogą się zapisywać - zapisy drogą mailową pod adresem wielkiepiekno@darsztuki.pl. Więcej informacji odnośnie zapisów znajduje się w zakładce „Wielkie Piękno” na stronie Fundacji DAR Sztuki. Także na tej stronie opublikowany jest szczegółowy harmonogram warsztatów.
Udział w zajęciach pod szyldem „Wielkie Piękno” jest bezpłatny.
Celem „Wielkiego Piękna” jest:
- wzrost świadomości ciała, emocji, zmian zachodzących w psychice w okresie dojrzewania,
- wzmocnienie poczucia własnej wartości, asertywności,
- wsparcie w odkrywaniu własnych talentów i darów,
- edukacja dotycząca osób, instytucji i miejsc, gdzie młoda osoba może szukać wsparcia,
- wyłonienie liderek i liderów spośród młodych osób, które będą organizować podobne wydarzenia oddolnie, aktywizując swoje środowisko i budując poczucie wspólnotowości poprzez współuczestnictwo w procesie twórczym oraz poczucie sensu poprzez nawiązywanie nowych, wartościowych relacji,
- zaproszenie do dialogu międzypokoleniowego (temat depresji dotyczący wszystkich grup wiekowych).
– Dzięki zastosowaniu nowatorskich i autorskich metod arteterapeutycznych przy współudziale wybitnych specjalistów z takich dziedzin jak psychologia, psychoterapia, psychiatria, seksuologia czy dietetyka, a także we współpracy z uznanymi artystami z doświadczeniem w pracy z młodzieżą, pragniemy stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w ramach której zostaną zrealizowane wspomniane cele – podkreśla Joanna Grabowiecka-Świerszcz.
Do zespołu prowadzących należą wybitni specjaliści i uznani artyści, w tym m.in.:
- dr Alicja Długołęcka – psycholożka, seksuolożka, terapeutka, autorka książek,
- Anna Sala – psycholożka, psychoterapeutka, arteterapetutka, artystka malarka, podróżniczka,
- Małgorzata Marczewska – trenerka, mentorką, artcoach, specjalistka od emocji, autorka książki „Cud czucia”,
- Jacek Masłowski – psycholog, psychoterapeuta, filozof, założyciel Fundacji Masculinum, autor książek,
- Grzegorz Lewandowski – reżyser filmowy, dokumentalista, scenarzysta, producent filmowy.
Interdyscyplinarny projekt artystyczno-rozwojowy „Wielkie Piękno” realizuje Fundacja DAR Sztuki przy finansowym wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany i firmy Matexi Polska. Patronat honorowy nad „Wielkim Pięknem” sprawuje Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, a patronat medialny – wydawnictwo Moonka.
Poniżej klip muzyczny z udziałem utalentowanych uczestniczek i uczestników warsztatów wokalno-ruchowych, zrealizowany w zeszłym roku podczas pierwszej edycji „Wielkiego Piękna”.