null

Wieczór pieśni i poezji "Poetyckie zaduszki albo dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.10.2019 - 30.10.2019
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Zaduszkowy czas. Czas niezwykły, wyjątkowy, magiczny, kiedy w jesiennych smugach mgieł mieszają się dwa porządki, kiedy nierzeczywiste egzystuje w realności. Czas obcowania z rodzinnymi przodkami - naszymi dziadami. Ale też czas zadumy nad historią i losem wspólnoty. Refleksji, czy dotyczy nas tylko „tu i teraz”, czy może pewne kody są ciągle aktualne, dla Polaków wieczne. Może tylko kostium i dekoracje się zmieniają, a pewne sensy i archetypy pozostają niezmienne. Jak choćby ideał wolności , szczególnie bliski wszystkim Polakom, bez względu na czas i okoliczności, światopogląd i sympatie - wyróżniający nas spośród innych narodów Europy. I kiedy tak z nostalgią przeglądamy nasze rodzinne albumy, zapalamy znicze, przywołując pamięć przodków – wokół opada liść – budzą się nasze zdolności postrzegania, fizyczność się wycisza, na chwilę uwalniamy się od otaczającej powszedniości - listopad. Ale listopad to też Rzeź Pragi, Powstanie listopadowe właśnie, czy wreszcie odzyskanie Niepodległości. Po prostu, jak pisał St. Wyspiański „… Listopad dla Polaków niebezpieczna pora”.

Zapraszamy Państwa na artystyczny wieczór, poetycko - muzyczne zaduszki, na dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności.

W programie poezje Kochanowskiego, Krasińskiego, Szymborskiej, Herberta, Mickiewicza, Baczyńskiego, Waligórskiego, Kaczmarskiego, Miłosza, Goethego, Steffena, listy i muzyka Chopina, Schuberta, Kilara. Poezje przedstawi i wieczór poprowadzi Dariusz Jakubowski, zaśpiewa sopranistka Katarzyna Thomas. Przy fortepianie Piotr Szafraniec.

Dariusz Jakubowski - aktor, reżyser, autor programów poetyckich i muzyczno-literackich.

Katarzyna  Thomas–  jej zainteresowania i technika wokalna  pozwalają na wykonywanie szerokiego repertuaru od późnego renesansu, aż po współczesność. Dokonywała nagrań i koncertowała z Zespołem Muzyki Dawnej LEGE ARTIS, którego była współzałożycielką.

Piotr Szafraniec - koncertuje w Polsce i  za granicą. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.