null

Wieczór kolęd i pastorałek z odrobiną historii w SP 293

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolędy nie tylko należą do naszej historii,
lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską.
św. Jan Paweł II

Pozostając w magicznym klimacie świąt Bożego Narodzenia, mając w pamięci obrazy, smaki i zapachy żywo kojarzące się z tym jedynym w swoim rodzaju okresem w roku, dla kultywowania wpisanej na stałe w szkolny kalendarz jednej z najpiękniejszych tradycji świątecznych, w dniu 17 stycznia 2020 roku, w Szkole Podstawowej nr 293 odbył się, „Wieczór kolęd i pastorałek z odrobiną historii”. Podniosłe spotkanie zostało połączone z aukcją charytatywną na rzecz bezdomnych zwierząt. Jego organizatorkami były Panie Mirosława Jeziorska oraz Magdalena Szumowska, zaś w przygotowanie oprawy muzyczno-plastycznej włączyli się nauczyciele muzyki i plastyki: Pani Monika Hass, Pani Bożena Imasz, Pan Mariusz Seń oraz gościnnie Pani Eliza Czachorowska.  

Najbardziej znane, popularne kolędy i pastorałki, a wśród nich: „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc”, „Maleńka miłość”, „Gore gwiazda Jezusowi” zaprezentowane zostały przez uczniów z klasy VB, dzieci ze szkolnego chóru „Lipowe nutki” oraz zastęp „Pszczół” z harcerskiej drużyny „Matecznik”. Miłym akcentem był także gościnny występ utalentowanych absolwentów szkoły: Zuzanny Soćko oraz Franciszka Szajewskiego. Podczas wspólnego śpiewania, licznie zgromadzeni goście, seniorzy oraz rodzice mieli sposobność spotkania z odrobiną historii dzięki prezentacji multimedialnej związanej z tradycją kolędowania i nawiązującej do słów Ojca Świętego Jana Pawła II: Kultura to skarb bezcenny, to pierwsze i prawdziwe, i najważniejsze imię narodu.

Podczas części artystycznej uczestnicy wieczoru delektowali siępysznymi, domowymi specjałami, a po jej zakończeniu mieli możliwość zakupu, na przygotowanym przez uczniów stoisku, świątecznych ozdób i kalendarzy, przyczyniając się tym samym do wsparcia finansowego Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomnych.

Dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony rodziców i młodych artystów, przybyli na koncert goście jeszcze raz mogli poczuć miłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Wieczór obfitował w wiele wzruszających i podniosłych chwil. W niejednym oku błysnęła łza.

 

Opracowała: Wioletta Krawczyk

Zobacz galerię (3 zdjęć)