null

Kwiaty, taniec i śpiew. Widowiskowe Bielańskie Wianki 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie: Wodowanie wianka podczas Bielańskich Wianków 2023

W minioną sobotę, zgodnie z dawnym zwyczajem słowiańskim, w Parku Kępa Potocka obchodziliśmy na Bielanach noc kupały. Część poświęconą pleceniu wianków i tworzeniu kadzideł zakończyło wspólne wodowanie okazałego wianka, stworzonego z ponad setki różnego rodzaju kwiatów, traw i ostów. Wydarzenie zakończyły koncerty zespołu Bluszcz, Bovskiej i Natalii Kukulskiej wraz z gronem muzyków w formacie MTV Unplugged.

Bielańskie Wianki nawiązują do letniego przesilenia, na które przypada noc kupały. To jedno z głównych słowiańskich świąt ludowych, zbiegające się z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tradycji ludowej kończyło cykl obrzędów, które miały przynieść urodzaj, dobrobyt i szczęście. W to święto miłości i płodności rozpalano ogniska w pobliżu płynącej wody.

Jednym z obrzędów nocy kupały było także puszczanie wianków na wodę. Dlatego w trakcie głównego punktu wydarzenia symbolicznie zwodowaliśmy wianek na Łachę Potocką. Część mieszkanek, która tworzyła razem z nami swoje wianki na warsztatach florystycznych, również zdecydowała się na ich wodowanie.  W magiczną atmosferę tego wydarzenia  wprowadził wszystkich zgromadzonych, występ tancerzy Phoenix Movement, którzy zaprezentowali etiudę „Midsommar Dance” a następnie wciągnęli mieszkańców do wspólnej tanecznej zabawy.

 

 

Część koncertową rozpoczął swoimi elektronicznymi brzmieniami, zespół Bluszcz. Nazwa wrocławskiego bandu dobrze korespondowała z wydarzeniem, które wreszcie zaczęło nabierać muzycznych rumieńców. Bracia Jarek i Romek Zagrodni zagrali utwory ze wszystkich swoich dotychczas  wydanych albumów, prezentując w ciągu godziny krótki przekrój swojej twórczości. Rozgrzaną przez nich publiczność przejęła Bovska, rozpoczynając energiczne show. Podobnie jak poprzednicy, również wykonała swoje najbardziej znane piosenki.

Gwiazdą wieczoru była Natalia Kukulska. Wykonała ona koncert akustyczny, którego korzenie sięgają 2021 r. Artystka obchodziła wówczas ćwierćwiecze swojego dorosłego debiutu, czyli albumu „Światło”. Z tej okazji postanowiła spróbować swoich sił w koncertowym cyklu „MTV Unplugged”, słynnym od lat za sprawą wyjątkowych występów wielkich gwiazd, przygotowujących zupełnie nowe wersje swoich najpopularniejszych utworów.

Natalia Kukulska wystąpiła wraz z gronem aż 11 muzyków wykorzystującym niezbyt często spotykane instrumentarium. Usłyszeliśmy dźwięki m.in. marimby, fletu, waltorni, klarnetu basowego i handpanu, które - obok tradycyjnych w rocku i popie instrumentów takich jak perkusja czy gitara - znakomicie wzbogaciły brzmienie największych przebojów. A tych było bez liku - publiczność usłyszała choćby „W biegu”, „Im więcej ciebie tym mniej” czy „Piosenkę światłoczułą”. Ten ostatni utwór został wykonany po krótkim przypomnieniu innego ważnego wydarzenia, jakie w tym roku miało miejsce na Bielanach z udziałem Natalii Kukulskiej. W kwietniu uroczyście odsłoniliśmy mural upamiętniający rodziców artystki: Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Mural pokrył ścianę budynku przy al. Reymonta 21, gdzie mieszkali w latach 70.

Partnerami wydarzenia byli:

 
 
 
 
 
 
Zobacz galerię (36 zdjęć)