Na przełomie I i II semestru roku szkolnego 2020/2021 w Przedszkolu Nr 236 „Mali Odkrywcy” grupa IV realizowała projekt edukacyjny dotyczący momentów ważnych dla historii Polski.
Projekt „Wehikuł czasu” to próba przybliżenia dzieciom w niekonwencjonalny sposób historii PRL, takiej, którą pamiętają ich babcie i dziadkowie. Za pomocą wspomnień związanych z przedmiotami opowiadamy o różnych aspektach codzienności minionej epoki. Mieszkanie osadzone w realiach PRL-u i znajdujące się w nim przedmioty codziennego użytku, takie jak telewizor, radio, zastawa stołowa, kapa na wersalce czy meblościanka, są dla nas punktem wyjścia do konstruowania teatralnej narracji o przeszłości.
Z mieszkania przenosimy się do Baru Mlecznego, gdzie możemy zamówić danie z jadłospisu wywieszonego na ścianie. Po wyjściu z baru staniemy w kolejce do sklepu Społem, gdzie kupimy towar na kartki i zapłacimy za niego pieniędzmi z minionej epoki. Popołudniem zaś, spotkamy się na placu pod blokiem, gdzie kwitnie życie towarzyskie dzieci i młodzieży. Tu będziemy grać w gumę i w klasy, poskaczemy na skakance i pobawimy się w „Ciuciubabkę” oraz w „Chowanego”.
Opowieść o wszystkich zaaranżowanych kącikach dotyczy lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W naszym projekcie pokazujemy, że zwykłe mieszkanie, niewielki bar czy też sklep mogły być miejscem, w którym działa się „wielka historia”.
opracowanie:
Katarzyna Milewska-nauczycielka P. 236