null

Warzywa i owoce – projekt edukacyjny w przedszkolu 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

We wrześniu dzieci z Przedszkola 422 przy ul. Brązowniczej, z grupy „Sówek” odwiedziły Farmę Dyń w Wieliszewie. Pod wpływem mnogości odmian dobrze im znanej dyni, postanowiły zgłębić wiedzę dotyczącą warzyw i owoców. Tak powstały zajęcia „Warzywa i owoce” realizowane Metodą Projektu.

W pierwszej fazie udało nam się spisać kontrakt oraz stworzyliśmy siatkę wiedzy dotyczącą warzyw i owoców. Podczas jej tworzenia dzieci miały mnóstwo ciekawych pomysłów i pytań  związanych z tematem, co niemal równocześnie pozwoliło sformułować ogólne i szczegółowe cele naszego projektu. Dzieci były wyjątkowo zainteresowane zmysłowym doświadczaniem, co otwierało drogę wszelkim eksperymentom i poznawaniu nowych smaków.

W czasie trwania projektu przygotowywaliśmy sałatki warzywne i owocowe, wyciskaliśmy soki. Kroiliśmy owoce i warzywa poznając ich budowę. Przeprowadzaliśmy obserwacje. Poszukiwaliśmy wiedzy w internecie i książkach tematycznych. Dzieci doskonaliły myślenie przyczynowo –skutkowe układając historyjki obrazkowe „od ziarenka do owocu”. Sadziliśmy cebule i okraszaliśmy śniadanie wychodowanym szczypiorkiem. Odwiedziliśmy sklep z warzywami. Pani prowadząca stragan stała się naszym ekspertem opowiadając o sprzedaży i sposobach przechowywania owoców i warzyw. Stragan, oprócz dobrze znanych i stosowanych w kuchni warzyw i owoców, miał na półkach inne, mniej popularne, a obecnie coraz częściej spotykane warzywa i owoce egzotyczne. Stąd pomysł na indywidualne prezentacje i zaangażowanie rodziców w zdobywanie przez maluchy wiedzy. Okazał się on strzałem w dziesiątkę. Prezentacje oprócz podstawowych wiadomości, przygotowanych w formie obrazkowej i przedstawianych przez dzieci, okraszane były pysznymi przysmakami przygotowanymi wraz z rodzicami. Mieliśmy okazję kosztować frytek z batatów, placuszków z patisona czy babeczek z granatem. Dzieci próbowały owocu kaki, marakui, fig czy liczi. Wąchaliśmy karczocha i próbowaliśmy bakłażana. Dzieci tworzyły różnorodne prace plastyczne przy wykorzystaniu np. ziemniaczanych stempelków. Grupa poznała piosenki i wierszyki o tematyce projektu. Cała sala stała się wystawą reprezentującą zdobywaną wiedzę i doświadczenie.

Na zakończenie zaprosiliśmy dzieci z grupy Kolorowe Kredki na przedstawienie „Na straganie” podsumowujące nasz projekt. Koledzy bili nam brawo a nam było szalenie przyjemnie. 

 

Przygotowała: Agata Borowy

Zobacz galerię (3 zdjęć)