null

Jak kreatywnie tłumaczyć krótkie teksty? Zapraszamy na warsztaty

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.08.2023 16:30 - 27.08.2023 19:00
Kawiarnia LAS, al. Zjednoczenia 11
Zdjęcie przedstawia kaktusa w wiaderku, o kaktus oparta jest kartka z napisem "Prz szłość Loesje"

Krótkich tekstów nie zawsze trzeba tłumaczyć dosłownie. Czasem wystarczą hasła czy aforyzmy, które dobrze oddadzą znaczenie tłumaczonej treści. Na takie warsztaty translatorskie zapraszają Fundacja Loesje Polska i Urząd Dzielnicy Bielany. Odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia, w kawiarni LAS.

Loesje narodziła się w Holandii w 1983 r. jako inicjatywa kilkorga przyjaciół, którzy uważali, że język da się wykorzystać do wyrażania myśli w postaci niekonwencjonalnych, zwięzłych haseł. Z czasem grupa rozszerzyła swoją działalność na cały świat, a w 2019 r. dotarła do Polski. W naszym kraju już jako fundacja organizuje warsztaty translatorskie, w trakcie których uczy kreatywnego tłumaczenia krótkich tekstów, głównie z języka angielskiego na polski i odwrotnie.

Idea warsztatów polega na tym, że tekstów o małej liczbie znaków nie trzeba tłumaczyć dosłownie. Wystarczą, jak uczą osoby związane z fundacją, krótkie hasła, slogany czy aforyzmy, które oddadzą przekaz tłumaczonej treści. Dlatego bardzo często po przetłumaczeniu przybiera ona formę plakatu - po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją wymowę. „Warsztaty to kreatywny proces tłumaczenia tekstów krótkich. To praca na hasłach Loesje istniejących już w innych językach, a jej efektem jest nowa seria plakatów Loesje po polsku. Warsztaty skłaniają do refleksji nad możliwościami i ograniczeniami przekładu tekstów krótkich, a także wymową słów i ich wieloznacznością uzależnioną od kontekstu użycia.” - czytamy na Facebooku w opisie wydarzenia „Prz szłość. Warsztaty translatorskie na Starych Bielanach”. Nowe plakaty, które powstają na warsztatach translatorskich, udostępniane są później w zasobach na stronie www.loesje.org.

Warsztaty translatorskie Loesje na Bielanach odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia, w godzinach 16:30-19:00 w kawiarni LAS przy al. Zjednoczenia 11. Są skierowane dla młodzieży i osób dorosłych, a poprowadzi je lingwistka i tłumaczka Marta Twarowska. Wstęp wolny, ale za okazaniem wejściówki, które będzie można pobrać ze strony: app.evenea.pl/event/27-08-16h30-las. Uwaga! Wejściówki będą dostępne od 20 sierpnia (niedziela) od godz. 16:30.

W przypadku pytań związanych z dostępnością, prosimy o kontakt pod adresem loesje@loesje.pl lub telefoniczny pod numerem 578 218 611.


Gdzie i kiedy:

27 sierpnia (niedziela) o godz. 16:30.

Kawiarnia LAS przy al. Zjednoczenia 11.

Plakat utrzymany w czarno-białej konwencji, w centrum znajduje się napis "Bielany Prz szłość. Loesje"