null

Warsztaty logopedyczne dla rodziców w Przedszkolu nr 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

20 listopada w Przedszkolu nr 422 odbyły się warsztaty logopedyczne dla rodziców pt. Gimnastyka buzi i języka –  czyli po co i w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem aparat mowy?

Głównym celem spotkania było uświadomienie rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola, jak ważna jest sprawność artykulatorów dla mowy dziecka. Na początku warsztatów zostały przedstawione i krótko omówione fazy rozwoju języka. Kolejnym punktem było przedstawienie przyczyn obniżonej sprawności aparatu mowy. Każdy świadomy użytkownik języka powinien wiedzieć, że czynność mówienia jest umiejętnością bezpośrednio uwarunkowaną przez poziom sprawności ruchowej narządów artykulacyjnych. Rodzice dowiedzieli się, jaki związek występuje między sposobem jedzenia a rozwojem mowy oraz jakie są konsekwencje skróconego wędzidełka języka.

Zdobyli wiedzę na temat pionizacji języka i jej znaczenia dla artykulacji głosek, oddychania, a także prawidłowego połykania płynów i pokarmów. W ostatniej części spotkania zostały pokazane ćwiczenia usprawniające aparat mowy dziecka. Rodzice zapoznali się z różnymi pomocami dydaktycznymi, które wspomagają i uatrakcyjniają ćwiczenia logopedyczne. Ważne jest bowiem to, by skutecznie zachęcić dziecko do ćwiczeń tak, aby nie stały się one nudną pracą, a nauką przez zabawę. Mamy nadzieję, że warsztaty uświadomiły rodzicom, jak ważna jest sprawność motoryki narządów artykulacyjnych dla rozwoju umiejętności werbalnych. Warto ćwiczyć z dzieckiem aparat mowy, a poświęcony temu czas z pewnością nie zmarnuje się i w przyszłości przyniesie  wspaniałe efekty.

Paulina Krok, logopeda

Zobacz galerię (5 zdjęć)