Warszawianka Roku po raz drugi - do 16 czerwca

Do pierwszej edycji plebiscytu „Warszawianka Roku” wpłynęło kilkaset zgłoszeń.  O tytuł walczyły m.in.: aktorki, pisarki, działaczki społeczne, ale także bohaterki powstania warszawskiego. Czy druga edycja plebiscytu, która właśnie została zainaugurowana, odniesie też sukces? Kto zostanie „Warszawianką Roku 2019”?

Pozytywne poparcie społeczne dla plebiscytu, zaangażowanie mieszkańców, zarówno na etapie zgłaszania kandydatek do „Warszawianki Roku”, jaki i podczas głosowania, miały wpływ na decyzję władz Warszawy o kontynuacji projektu. – Zaczynamy drugą edycję plebiscytu „Warszawianka Roku”. Pierwsza pokazała ogromną siłę warszawianek, pokazała kobiece DNA naszego miasta. Ten plebiscyt jest ważny – to forma podziękowania bohaterkom naszego miasta za ich zaangażowanie, codzienną pracę, a często poświęcenie dla innych.

Warszawianka Roku 2019
Podczas drugiej edycji plebiscytu uhonorowana zostanie kobieta, która swoją działalnością zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. Dla której ważne jest upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia oraz wartości demokratycznych. To osoba, która może poszczycić się osiągnięciami w swojej dziedzinie, ale również działalnością na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

Zgłoszenie kandydatek do Nagrody może nadesłać każdy! Zgłoszenia przyjmujemy od od 14 maja do 16 czerwca. Kandydatkę zgłosić można: - elektronicznie oraz w formie papierowej – więcej informacji na stronie www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku.

Z przesłanych zgłoszeń kapituła wybierze 10 nominowanych kobiet. Jesienią (od 4 września do 6 października) zaprosimy warszawianki i warszawiaków do głosowania. Laureatkę tegorocznej nagrody poznamy 9 października podczas uroczystej gali.

Tytuł specjalny
Zgodnie z założeniami plebiscytu, możliwe jest przyznanie tytułu specjalnego, tematycznie związanego z kontekstem społecznym bieżącej edycji.  W 1918 roku, kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze. To był kamień milowy na drodze do równouprawnienia w Polsce. Z tej okazji zeszły rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Praw Kobiet. Rocznica ta zbiegła się z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego, w pierwszej edycji plebiscytu wybieraliśmy „Warszawiankę Stulecia”.

Warszawianka Przemian – tytuł specjalny 2. edycji plebiscytu
Z uwagi na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Przemian”.
Na laur zwycięstwa ma szansę kobieta, liderka społeczna, która na przestrzeni ostatnich 30 lat wybitnie wpłynęła na przemiany w polskim społeczeństwie, a także na rozwój takich wartości jak wolność, demokracja, równość, równouprawnienie, poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, poszanowanie wartości państwa prawa.
W celu wyłonienia laureatki, kapituła stworzy listę 5 nominowanych kandydatek. Laureatka, tak jak w przypadku tytułu głównego, zostanie wyłoniona w drodze głosowania warszawianek i warszawiaków.

Więcej informacji na stronie www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/

Załączniki: