null

WARSZAWA MOJE MIASTO

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Przedszkolu nr 421 w Warszawie staramy się wykorzystywać różne sytuacje, aby dzieci poznały miejsce swojego zamieszkania. W dniach 06.03 – 10.03.2017 r. obchodzony był tydzień warszawski, w którym nauczycielki oprócz dekoracji przygotowały dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek związanych ze stolicą naszego kraju - Warszawą.

Tydzień warszawski rozpoczął się zabawą taneczną ze śpiewem, w której uczestniczyły  wszystkie grupy. Dzieci uczyły się piosenki i tańca pt. „Polka Warszawska”. Legenda „Wars i Sawa”, pozwoliła „wprowadzić” przedszkolaki w baśniowy wątek powstania Warszawy i jej herbu. Zainspirowane legendą wykonały pracę plastyczną nt. „Warszawska Syrenka” dzięki, której utrwaliły znajomość symbolu naszej stolicy. Efekty ich pracy zostały wyeksponowane na dekoracji, ciesząc oko nie tylko ich autorów, lecz także gości odwiedzających nasze przedszkole. Dzieci rozwiązywały też krzyżówkę z hasłem Syrenka. Aby ją rozszyfrować, musiały rozpoznać najważniejsze symbole Warszawy i z pomocą nauczyciela umieścić w odpowiednich kratkach. Dzieci dowiedziały się również, że jest ciasto związane z Warszawą o nazwie „wuzetka”, które z dużym zaangażowaniem wraz ze swoimi paniami upiekły. Po degustacji wszyscy ocenili, że było przepyszne. Na podsumowanie tygodnia przedszkolaki wzięły udział w grze miejskiej w ogrodzie przedszkolnym. Wśród zadań było: dopasowanie połówek kartek pocztowych, nauka rymowanki, rozwiązanie zagadek oraz nazwanie najważniejszych warszawskich zabytków. Wszystkie dzieci bez najmniejszego problemu poradziły sobie  z tymi zadaniami. Każda grupa uczestniczyła także w wycieczce do biblioteki przy al. Zjednoczenia 19, gdzie przedszkolaki miały okazję obejrzeć Teatrzyk Ilustracji Kamishibai - seans głośnego czytania pt. „Legendy Warszawskie”. W przedszkolu został także zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i ich rodziców pt. Nasza Warszawa. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, wygrani otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wykonane prace można było oglądać na zorganizowanej w przedszkolu wystawie. Ogromną niespodzianką zwieńczającą marcową przygodę dzieci z Warszawą i utrwalającą zdobytą o niej wiedzę było przedstawienie wystawione w bibliotece pt. „Legendy Skrzata Warszawskiego”.

Na pewno w pamięci dzieci pozostanie dużo wiadomości, ciekawostek o Warszawie, którymi można podzielić się z rodzicami !

 

Autorzy:
Katarzyna Kalinowska
Marta Wilczewska

Zobacz galerię (7 zdjęć)