null

Wakacje z przyrodą i przygodą 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Woda, glina, wiklina, przewrócone drzewa i tajemnicze kryjówki. Chcemy zaprosić Was na rodzinną kąpiel leśną, grę terenową, spacery oraz warsztaty tworzenia z naturalnych materiałów.

Od 7 lipca wracamy z cyklem wakacyjnych spotkań rodzinnych blisko natury. Podczas wspólnych, bardzo kameralnych spotkań przyrodniczych, we współpracy z ciekawymi przyrodnikami pokażemy Wam bogactwo bielańskich lasów i parków. Odkryjemy dzikie ścieżki nad Wisłą, zagłębimy się w tajniki fotografii przyrodniczej i zanurzymy się w kojącej kąpieli leśnej. Poszukamy tropów zwierząt i zagramy w gry terenowe. Wyposażeni w lornetki, lupy i mikroskopy wyruszymy ku nowej przygodzie.

Pierwsze spotkanie 7 lipca (środa) o godz. 17:30, skwer J. Jarnuszkiewicza, ul. W. Perzyńskiego.

Podczas spotkania zanurzymy się w pejzaż, wyostrzymy zmysły i przystąpimy do twórczych działań. Naszym tworzywem będą naturalne materiały: glina, patyki, kamienie, płatki kwiatów oraz wszystko to, co znajdziemy wokół siebie. Spróbujemy poznać język przestrzeni i posłużymy się nim w tworzeniu własnych rzeźb, instalacji czy innych form. Będziemy kierować się tym, co podpowiada nam wyobraźnia i podmuchy wiatru. Być może odnajdziemy początek opowieści, który już gdzieś kryje się w trawie lub wśród gałęzi drzew… Warsztaty inspirowane sztuką ziemi (land artem).

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 5-9 lat wraz z opiekunami.

Organizator: Dzielnica Bielany, partner: Fundacja Przystanek Twórczość.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy - już wkrótce na: https://tworczosc.org.pl/wydarzenia.

Gdzie i kiedy?
wakacyjne środy,  godz. 17.30 – 19.00 

Data: 7 lipca 2021 r. – spotkanie przyrodnicze „Land Art - czyli Sztuka Ziemi” dla rodzin
Miejsce: Skwer J. Jarnuszkiewicza, ul. W. Perzyńskiego
(wiek dzieci 5+)


Data: 14 lipca 2021 r. – spotkanie przyrodnicze „Dzieci plotą – warsztaty wyplatania z wikliny”
Miejsce: Park przy MDK „Bielany”, ul. Cegłowska 39
(wiek dzieci 7+)

Wiklina to wierzbowe gałązki. Młode pędy kilku gatunków wierzb są na tyle elastyczne, że można je łatwo wyginać i zaplatać w różne formy. Ludzie wykorzystywali właściwości wikliny od dawien dawna i wyplatali różne przedmioty używane w domu i w gospodarstwie: m.in. różnego rodzaju kosze, ale też skrzynie, fotele, saki na ryby. Na lipcowym spotkaniu spróbujemy upleść z wikliny i my. Może będzie to abażur do lampki, domek dla krasnoludków lub mieszkanko dla chomika.


Data: 21 lipca 2021 r. - warsztaty fotografii przyrodniczej,  
Miejsce: Park Herberta
(wiek dzieci 5+ wraz z opiekunami)

Warsztaty fotografii przyrodniczej to spotkanie, na którym mali i duzi spróbują zanurzyć się w naturę i utrwalić jej piękno z niecodziennej perspektywy. W miejskiej dżungli zatrzymamy się na chwilę, by uważnie zaobserwować cykl dnia i harmonię wśród kwiatów, pnączy, krzaków czy dziupli. Warsztaty prowadzi Michalina Kupper, pedagog, podróżniczka, instruktorka harcerska, swoje najlepsze zdjęcia przyrodnicze wykonała w Papui Nowej Gwinei, Australii i Iraku.


Data: 28 lipca 2021 r. -  kąpiel leśna dla rodzin – „Poczuj moc lasu”
Miejsce: Las Bielański
(dzieci 5+ wraz z opiekunami)

Leśna kąpiel dla rodzin (z japońskiego shinrin yoku) będzie doskonałą okazją na integrację rodziny, aktywne spędzenie wolnego czasu i uwrażliwienie dorosłych i dzieci na piękno przyrody. Spacerując po Lesie Bielańskim będziemy mieli szansę zanurzyć nasze zmysły w bezpiecznej, leśnej przestrzeni. Ta aktywność pozwala na poczucie głębokiego relaksu i komfortu przy jednoczesnym wzroście poziomu koncentracji.


Data: 18 sierpnia 2021 r. - rodzinna gra terenowa
Miejsce: Las Lindego
(dzieci 5+ wraz z opiekunami)

Rodzinna gra terenowa to edukacja leśna w formie zabawy. Na terenie Lasu Lindego na przygotowanych leśnych stacjach uczestnicy spróbują rozwikłać zagadki i rozwiązać czekające na nich zadania. W każdym punkcie będzie masa ciekawostek na temat życia mrówek. Uczestnicy otrzymają materiały, z których wykonają m.in. pracę plastyczną. Otrzymają również proste zadania oraz zagadki, mające na celu zdobycie nowej wiedzy w przyjazny sposób. Zdobywanie wiedzy przyrodniczej w ten sposób będzie dla dzieci przyjemną odmianą.


Data: 25 sierpnia 2021 r. - Dzika wyprawa nad Wisłę
Miejsce: Park Młociński
(dzieci 5+ wraz z opiekunami)

Warszawska Wisła i jej przyroda to niezwykłe dziedzictwo wyróżniające nasze miasto na tle innych polskich i europejskich metropolii. Chcemy zachęcić uczestników spaceru do poznawania jej na nowo. Zapraszamy do odkrywania nieznanych i dzikich miejsc na mapie miasta w sposób bezpieczny, swobodny i z szacunkiem dla występującej tu przyrody. Warsztaty terenowe poświęcone będą przyrodzie Wisły.  Ich celem jest popularyzacja wiedzy o faunie i florze oraz ukształtowaniu mniej znanych terenów położonych nad rzeką.