null

W naszej dzielnicy ptaki mają się coraz bezpieczniej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kobieta nakleja czarne kropki na szybę

Dyrekcja CRS Bielany w reakcji na zgłoszenia mieszkańców o kolizjach ptaków z szybami okien zdecydowała się na oznakowanie specjalnymi kropkami okien pływalni przy ulicy Conrada. Dzięki tym znacznikom poprawi się widoczność szyb dla ptaków, zapobiegając kolejnym zderzeniom.

Część naklejek nanieśli pracownicy obiektu, a jedno z okien oddano do wykropkowania miejscowym ptasim aktywistkom, m.in. Agnieszce Gołębiowskiej z Fundacji Szklane Pułapki i Beacie Niedomagale, założycielce grupy społecznościowej Bielany Less Waste.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zajmował się tematem martwych ptaków leżących pod szklanymi wiatami przystanków, ekranami dźwiękochłonnymi oraz innymi przezroczystymi przeszkodami. Do czasu aż ornitolodzy i aktywiści dostrzegli, że nie są to odosobnione przypadki, a sytuacje powtarzające się każdego dnia.

Warto wiedzieć, że powszechnie stosowane naklejki czarnych ptaków nie chronią ptaków przed kolizjami. Znaczniki muszą być umieszczane maksymalnie co 10 cm w układzie pionowym i 5 cm w poziomym.