null

Urząd bardziej przyjazny dla osób niedosłyszących

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pętla indukcyjna, w tle pani posługująca się językiem migowym.

Pracujemy nad tym, aby nasz Urząd był przyjazny dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od stopnia ich sprawności.

Zainstalowaliśmy cztery nowe pętle indukcyjne, w tym trzy w budynku przy ul. Żeromskiego 29 i jedną w Bielański Integrator Przedsiębiorczych przy alei Zjednoczenia 25. Stanowiska z pętlami oznaczone są dobrze widoczną naklejką. Łatwiej będzie uzyskać potrzebne informacje w Wydziale Obsługi Mieszkańców, wnieść opłaty w kasie i poczynić ustalenia w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Liczymy, że dzięki nim odwiedziny Urzędu dla wielu mieszkańców staną się łatwiejsze.

Pętla indukcyjna jest to system wspomagania słyszenia, który do przekazywania dźwięku do aparatu słuchowego, wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Aby prawidłowo rozumieć mowę, osoby korzystające z aparatów słuchowych lub implantów słuchowych zazwyczaj nie potrzebują głośnego sygnału. Potrzebują natomiast wyeliminowania lub zredukowania dźwięków z otoczenia oraz zakłóceń, w szczególności pogłosu, które aparat lub implant również wzmacnia, przez co utrudnia rozumienie mowy. Eliminacja/redukcja zakłóceń to właśnie zadanie dla pętli indukcyjnej.

W efekcie osoba korzystająca z aparatu słuchowego lub implantu słuchowego, po przełączeniu go w tryb współpracy z pętlą indukcyjną lub po wybraniu odpowiedniego programu na pilocie służącym do sterowania pracą aparatu, gdy znajdzie się wewnątrz obszaru otoczonego przez przewód pętli — usłyszy czysty sygnał dźwiękowy pochodzący ze źródła podłączonego do wzmacniacza. Z aparatu mogą również korzystać osoby niedosłyszące, które nie posiadają aparatów słuchowych. Wówczas aparat umożliwia lepszy odbiór dźwięku poprzez użycie słuchawki w urządzeniu.