„Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży”.
Alojzy Feliński
Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród Polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." - to szczególne wyzwanie, jakie stoi przed nami w roku 100-lecia niepodległości Polski. Realizując słowa Jana Zamoyskiego, dnia 9 listopada 2018 r. w przedszkolu nr 422 odbyła się uroczystość pod hasłem „Urodziny Biało – Czerwonej”.
Tę wzniosłą ceremonię rozpoczęła pani dyrektor Anna Skwarka wraz z nauczycielami oraz dziećmi z grupy najstarszej, przybliżając wydarzenia z 1918 r. dla uczczenia pamięci tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń. O godz. 11.11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała Hymn Państwowy (Rekord dla Niepodległej – akcja MEN), łącząc się z całym narodem w tak wzniosłej chwili.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której dzieci z każdej z grup w barwnych strojach zaprezentowały swój repertuar, w tym tańce z wybranych przez siebie regionów Polski. Następnie przedszkolaki z uśmiechem na twarzach odśpiewały „Jestem Polką i Polakiem”, jako że wszyscy zgodnie stwierdzili, że Polska również ma swoje urodziny ukoronowaniem uroczystości było zaśpiewanie „100 lat”
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa oraz mieszkającego w nim od wieków narodu. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie Ojczyzny.
Daria Andrzejewska – Rudomina
Monika Iwańska