null

Urodziny Biało - Czerwonej w przedszkolu nr 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie


                                                                                                     „Powstała z grobu na Twe władne słowo
                                                                                                       Polska – wolności narodów chorąży.
                                                                                                       Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
                                                                                                       Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży”.

                                                                                                                                            Alojzy FelińskiSto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków  urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród Polski mógł wreszcie  sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." - to szczególne wyzwanie, jakie stoi przed nami w roku 100-lecia niepodległości Polski. Realizując słowa  Jana Zamoyskiego,  dnia  9 listopada 2018 r. w przedszkolu nr 422 odbyła się uroczystość  pod hasłem „Urodziny Biało – Czerwonej”.

Tę wzniosłą ceremonię rozpoczęła pani dyrektor Anna Skwarka wraz z nauczycielami oraz dziećmi z grupy najstarszej, przybliżając wydarzenia z 1918 r. dla uczczenia pamięci tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń.  O godz. 11.11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała Hymn Państwowy (Rekord dla Niepodległej – akcja MEN), łącząc się z całym narodem w tak wzniosłej chwili.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której dzieci z każdej z grup w barwnych strojach zaprezentowały swój repertuar, w tym tańce z wybranych przez siebie regionów Polski. Następnie przedszkolaki z uśmiechem na twarzach odśpiewały  „Jestem Polką i Polakiem”,  jako że wszyscy zgodnie stwierdzili, że Polska również ma swoje urodziny ukoronowaniem uroczystości było zaśpiewanie „100 lat”

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna  zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa oraz mieszkającego w nim od wieków narodu. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie Ojczyzny.

Daria Andrzejewska – Rudomina
Monika Iwańska

Zobacz galerię (3 zdjęć)