null

Wspominamy walczących o lotnisko bielańskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia uroczystość patriotyczną, od lewej widzimy zebranych gości, a w oddali wojskowe poczty sztandarowe
Autor: Sylwester Korzeniewski

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Na Bielanach słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego rozumiemy bardzo dobrze. Stąd, jak co roku pod koniec lipca, spotkaliśmy się na Młocinach, aby uczcić pamięć o Żołnierzach Armii Krajowej Grupy „Kampinos”, którzy brali udział i których wielu poległo w powstańczych walkach o lotnisko bielańskie.

Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Św. w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju. Następnie kombatanci, zaproszeni goście, samorządowcy, przedstawiciele służb, organizacji pozarządowych i społeczności szkolnych oraz mieszkańcy zebrali się przy pomniku ku czci walk o lotnisko bielańskie przy ul. Michaliny, skrytym w urokliwym zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Dęby Młocińskie”.

W spotkaniu wzięło udział wiele ważnych osobistości środowiska kombatanckiego, w tym m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, czyli Prezes Antonina Komorowska, Wiceprezes Maryla Łukasińska i Pułkownik w stanie spoczynku – Marek Ruszczak; Urszula Przymus – Prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej; Witold Grzybowski, pseudonim „Kot” – ułan i uczestnik walk o lotnisko bielańskie; kapelan kombatantów bielańskich - ks. Prałat Pułkownik Bogusław Pasternak; kapelan szarych szeregów - ks. Jan Ujma, oraz porucznik Józef Kassyk - Przewodniczący Bielańskiego Klubu Kombatanta.

Na uroczystości nie zabrakło również żołnierzy pełniących czynną służbę z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, XVIII Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa Śródmieście. Tegoroczne spotkanie przy pomniku ku czci walk o lotnisko bielańskie zaszczyciła ponadto swoją obecnością Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Gosiewska oraz Pani Poseł Joanna Fabisiak.

Po powitaniu wszystkich gości przeszliśmy do przemówień. Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wspomniał o bohaterstwie powstańców szturmujących lotnisko, walczących na Żoliborzu i na Dworcu Gdańskim, a także toczących boje w Puszczy Kampinoskiej –

Chociaż dzisiaj kłócimy się ze sobą, spieramy i narzekamy na Polskę, to pamiętajmy, że możemy robić to w wolnym kraju. Kraju, za który tak wielu zginęło w trakcie powstania.

Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska w swoim przemówieniu przypomniała o szacunku dla munduru i ludzi go noszących –

Szanujmy polski mundur i reagujmy, gdy próbuję się go opluwać. Dbajmy o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, bo to nasza przyszłość. Najważniejsza przecież jest Polska!.

Witold Grzybowski, ułan i uczestnik walk o lotnisko bielańskie, podzielił się z zebranymi swoimi jakże cennymi wspomnieniami z tamtych wydarzeń. Opowiedział on m.in. o udanej zasadzce jego szwadronu na niemiecką kolumnę ciężarówek.

Samą historię szturmów na lotnisko bielańskie przypomniał i przybliżył także Marek Ruszczak. Chociaż Powstańcom udało dostać się na płytę lotniska, to jednak próby jego zdobycia, przy brakach w uzbrojeniu i znacznym siłom wroga, się nie powiodły. Następnie, i z zaskoczenia dla większości zebranych, ogłosił przyznanie przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wyróżnień dla dwóch uczestników uroczystości: Pana Marka Świderskiego i odznakę honorową za zasługi dla Burmistrza Grzegorza Pietruczuka, który nie krył wzruszenia.

Po przemówieniach i wręczeniu wyróżnień nastąpiło składanie wieńców pod pomnikiem ku czci walk o lotnisko bielańskie i położonej głębiej w lesie przy mogile powstańców.

Już po złożeniu wieńców Porucznik Józef Kassyk przemówił do obecnych i obiecał, że „dopóki my, bielańscy kombatanci, żyjemy, dopóty będziemy pamiętać o żołnierzach Grupy »Kampinos«”. Na zakończenie przewodniczący Klubu Kombatanta przywołał wiersz autorstwa Tadeusza Budzyńskiego, żołnierza Armii Krajowej –

Panie Boże wielki otwórz nieba bramy, Przyjmij ich do siebie, bardzo Cię błagamy. To są partyzanci, Armia Kampinoska. Niech ich ma w opiece Twa Opatrzność Boska.

Lipcowa uroczystość była częścią dzielnicowych obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w ramach których organizowany jest również koncert „Powstańcze Śpiewanie na Piechotkowie” i wystawa „Artyści w Powstaniu Warszawskim” w bielańskiej Bibliotece.

zdjęcie przedstawia przemawiającego Witolda Grzybowskiego, pseudonim „Kot”, ułana i uczestnika walk o lotnisko bielańskie
Zobacz galerię (9 zdjęć)
zdjęcie przedstawia moment złożenia wieńców pod pomnikiem przez wojskowych i kombatantów
zdjęcie przedstawia moment złożenia wieńców na mogile powstańczej, na zdjęciu widzimy po środku porucznika Józefa Kassyka, a po bokach przedstawicieli dzielnicy i środowiska kombatantów
zdjęcie przedstawia maszerującą grupę ludzi, w tym kombatantów, niosących sztandary i kwiaty
zdjęcie przedstawia uroczystość patriotyczną, od lewej widzimy zebranych gości, a w oddali wojskowe poczty sztandarowe
zdjęcie przedstawia wartę honorową, złożoną z dwóch uzbrojonych żołnierzy, przy pomniku ku czci walk o lotnisko bielańskie
zdjęcie przedstawia przemawiającą Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatę Gosiewską
zdjęcie przedstawia moment wręczenia odznaczenia przez wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dla burmistrza Grzegorza Pietruczuka, na zdjęciu widoczny jest również drugi odznaczony Pan Marek Świderski
zdjęcie przedstawia moment wręczenia odznaczenia przez wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dla Pana Marka Świderskiego