null

Upamiętnienie wielkiej bielanki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Halina Szwarc była nie tyle nawet nietuzinkową, co wręcz niezwykłą postacią, której życiorys starczyłby na oskarowy film. To nie tylko żołnierka Armii Krajowej, pracująca dla polskiego wywiadu na terenie hitlerowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. To także wybitny lekarz medycyny, która w swojej pracy osiągnęła tytuł profesorski. To wreszcie pomysłodawczyni niezwykle ważnej i szlachetnej instytucji, jaką są Uniwersytety Trzeciego Wieku.

U zbiegu ulic Duracza, Sacharowa i Żeromskiego w zeszłym roku oddano do użytku rondo, które do tej pory nie posiadało własnej nazwy. Dziś (tj.18.03.br.) nastąpiło uroczyste zawieszenie tablicy z nazwą ronda.

- To postać ściśle związana z naszą dzielnicą, z Akademią Wychowania Fizycznego, zasłużona dla walki o niepodległość naszego kraju - podkreślał w swoim krótkim wystąpieniu burmistrz Dzielnicy Bielany Tomasz Mencina. Wtórowała mu obecna na uroczystości poseł Joanna Fabisiak, która przypomniała m.in. zasługi dla gerontologii, jakie podczas swojej pracy poczyniła prof. Szwarc. Warto przypomnieć, że w lutym Sejm RP upamiętnił jej osobę stosowną uchwałą.

- Cieszymy się, że dzieło Haliny Szwarc zyskało nie tylko rozgłos, ale i uznanie międzynarodowe - powiedziała Irena Moskal, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia UTW. - Nasze Uniwersytety obecne są m.in. w Wielkiej Brytanii czy Francji, ale najwięcej jest ich w Polsce.

Na uroczystości byli obecni również zastępcy burmistrza Bielan Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski, samorządowcy, a przede wszystkim główni adresaci Uniwersytetów Trzeciego Wieku – uczestnicy zajęć, którzy z radością wspominali początki tego ruchu na Bielanach, gdzie wszystko się zaczęło.