null

Tradycje Wielkanocne w Przedszkolu nr 287 "Piotrusia Pana"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

Tradycje Wielkanocne w Przedszkolu nr 287 „Piotrusia Pana”

 

Wielkanocne tradycje,

koszyczki, pisanki,

sercu miłe delicje,

świąteczne baranki.

Wszystko to na wystawie

dzieci przedstawiają

i swoich rodziców

na nią zapraszają.”

 

Z obchodami Świąt Wielkiej Nocy związanych jest wiele dawnych zwyczajów ludowych. Do dnia dzisiejszego kultywuje się tradycje takie jak: palma wielkanocna, pisanki, kraszanki, śniadanie wielkanocne, śmigus-dyngus. Wielkanoc jest także optymistycznym, pełnym nadziei i kolorowym świętem, które wspaniale oddaje nastrój panujący wraz z nadejściem wiosny. Dekoracje wielkanocne są pełne kolorów, symboli nadziei i nowego życia, pojawiają się w nich elementy roślinne.

Tradycje i dom to dwa słowa, które ściśle łącza się ze sobą. To nie tylko stare obyczaje, ale własne tradycje wytworzone w każdej rodzinie. Umiejętność pielęgnowania i utrzymania tradycji rodzinnej to sprawa bardzo ważna.

Dlatego tradycją naszego przedszkola stało się organizowanie co roku w dniach przedświątecznych rodzinnego przeglądu „Na Wielkanocnym stole”. W tym roku przegląd odbył się już po raz dziesiąty. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały własnoręcznie pisanki, kartki świąteczne, palmy wielkanocne, słodkie mazurki i babeczki, koszyczki wielkanocne, stroiki oraz różnokolorowe dekoracje. Ilość prac biorących udział w Przeglądzie Wielkanocnym przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zostało zgłoszonych aż 106 prac. Wszystkie prace są jedyne w swoim rodzaju, oddają charakter wiosennych świąt i doskonale wiążą tradycje rodzinne z działaniami twórczymi. Każda praca została nagrodzona dyplomem oraz upominkiem dla dzieci.

Wszystko to sprawia, że z ogromną radością spotykamy się przy naszym przedszkolnym wielkanocnym stole, zastanawiając się - czym za rok zaskoczą nas nasi podopieczni, którzy wykonają nowe prace na nasze kolejne, tradycyjne spotkanie przy „Wielkanocnym stole”.

 

Lilia Brzezińska

Beata Adamczyk

Zobacz galerię (3 zdjęć)