null

Storyteka – nowe miejsce na kulturalnej mapie Bielan

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia Storytekę, nowy punkt biblioteczny na Bielanach.
Storyteka to przestrzeń dla dzieci i młodzieży. | Autor: Wojtek Artyniew

Jest ona połączeniem tradycyjnej biblioteki ze światem nowych technologii, tworzona z myślą o bielańskich dzieciach i młodzieży. Do nowego punktu bibliotecznego zapraszamy już od 13 października!

– Storyteka będzie przyjazną przestrzenią dla młodzieży. Miejscem, w którym będą mogli poleżeć z komiksem, przejść kolejny poziom w grze, spotkać się z autorem ulubionej książki lub po prostu miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Bez presji na cokolwiek – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Nowoczesna przestrzeń

Na ponad 200 metrach kwadratowych znalazły się wypożyczalnia z bogatymi zbiorami książek, komiksów, audiobooków i gier, a także nowoczesna przestrzeń gamingowa, która jest wyposażona w komputery, konsole i najnowsze tytuły do ogrania. W jej zasobach udostępniona została również zupełna biblioteczna nowość jak książki interaktywne.

Storyteka to nie tylko miejsce i rzeczy, ale też obszerna oferta warsztatowa. Obejmuje ona zajęcia edukacyjna, artystyczne, literackie, przyrodnicze, naukowe, kulinarne oraz rękodzielnicze. Do tego dojdą spotkania z technologią jak „kodowanie na dywanie”, nauka programowania i robotyki przy użyciu klocków LEGO czy Ozobotów. 

Storyteką pokieruje Anetę Sawczuk-Kędziak, związana od kilkunastu lat z Biblioteką Publiczną im. Stanisława Staszica, w czasie których pracowała w jej filii – Mediateka Start-Meta. W Storytece chce wdrożyć m.in. zajęcia edukacyjne w modelu STEAM, łączące zagadnienia z zakresu nauki, technologii, sztuki i matematyki.

– Zmieniamy się, aby sprostać oczekiwaniom. Tym właśnie jest Storyteka. Wyjściem naprzeciw potrzeb i zainteresowań młodzieży. Adaptujemy przestrzeń, odświeżamy zbiory i pytamy się młodych użytkowników o to, czego oczekują od nowoczesnej biblioteki – mówi Katarzyna Potapowicz, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany.

Wielkie otwarcie

Na oficjalne otwarcie Storyteki, nowego punktu Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, zapraszamy młodzież i dzieci w piątek, 13 października 2023 r., od godziny 10:00. Na miejscu będzie czekać na Was szereg atrakcji i interesujących gości. 

Przez cały dzień będziecie poza skorzystaniem z zasobów Storyteki będziecie mogli wziąć udział w „Twórczej sztafecie” – zabawie słowami i liniami, polegającej na tworzeniu wspólnych opowieści. O godz. 13:00 odbędą się animacje dla dzieci w wieku 2-3 lat z opiekunami pt. „Raz, dwa, trzy – ja i ty”. W godz. 15:00-16:00 będziemy tworzyli STORebkę, czyli torbę na książki ze Storyteki. Na sam koniec, o godz. 17:00 Wioleta Braunsejs poprowadzi zajęcia z rysunku fotorealistycznego dla młodzieży. Na te trzy atrakcje należy zgłosić chęć udziału na storyteka@bibliotekabielany.waw.pl.

– Storyteka to miejsce, które oprócz swojej codziennej działalności, będzie wspierać pomysły i działania społeczne mieszkańców, sprzyjać budowaniu relacji i oferować szeroki wybór animacji – mówi Kinga Ratyńska, Dyrektorka Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica.

Storytekę znajdziecie na pierwszym piętrze Galerii Młociny, obok Primarku. Punkt będzie działać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00 oraz w soboty w godz. 10:00-15:00.

Zdjęcie przedstawia strefę do grania z komputerami w Storytece.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia Storytekę, nowy punkt biblioteczny na Bielanach.
Zdjęcie przedstawia front Storyteki w Galerii Młociny.
Zdjęcie przedstawia sekcję z grami na konsolę w Storytece.
Zdjęcie przedstawia Storytekę, nowy punkt biblioteczny na Bielanach.
Zdjęcie przedstawia Storytekę, nowy punkt biblioteczny na Bielanach.