null

Dron z drukarki 3D? To dziecinnie proste z klockami Cbox!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas niedawnego pikniku z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi mieszkańcy Bielan po raz kolejny mieli możliwość połączenia zabawy z nauką. Stało się tak za sprawą start-upu Cbox, który przed kilkoma laty narodził się z inicjatywy Adama Liberackiego i Remigiusza Nowackiego, którzy promują rozwój pasji u dzieci za pomocą rozwiązań druku 3D. Bo Cbox powstał po to, aby dostarczał zabawy i rozrywki, a jednocześnie „przemycał” chęć do poznawania robotów i budowy pojazdów.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że druk 3D to dziś przyszłość wielu dziedzin. Jednak, aby miał on szansę na osiągnięcie wyżyn swoich możliwości, szkoły w całej Polsce umożliwiają naukę poprzez doświadczenia uczniom od najmłodszych lat. Bo tak jak Netflix zmienił podejście widza do oglądania telewizji, tak dziedzina zwana EduTech zmienia podejście ucznia do nauki. Na lepsze.

– Robotyka dla dzieci to pierwszy krok, aby podarować im kompetencje, które będą cenione i potrzebne w przyszłości. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Cbox, czyli inżynieryjne klocki, a nawet całe modele konstrukcyjne, z których można budować działające urządzenia i pojazdy – mówi Adam Liberacki.

– Choć tradycyjne klocki świetnie wpływają na rozwój dziecka, pozwalają tworzyć tylko statyczne budowle, które po pewnym czasie – mimo swych możliwości – zaczynają się nudzić. My w tego typu zabawę tchnęliśmy myśl inżynieryjną, połączoną z możliwościami druku 3D. W ten sposób zmaksymalizowaliśmy korzyści rozrywkowe, edukacyjne i rozwojowe dla dzieci – dodaje.

Myśl technologiczna z Bielan

Założyciele start-upu nie kryją dumy z tego, że to właśnie na Bielanach narodził się ich pomysł. Z przyjemnością udostępniają szkołom, rodzicom i każdemu, kto chce zainwestować w rozwój dziecka gotowe pliki 3D modeli edukacyjnych oraz platformę, która pozwoli każdemu wejść w świat inżynierii oraz edukacji STEAM (skrót od ang. Science, Technology, Engineering, Arts & Maths – czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). 
Dzięki takim pomocom edukacyjnym, jak autorskie podręczniki czy treści instruktażowe, z powodzeniem można samodzielnie skonstruować pojazdy i urządzenia oraz nimi sterować. 

– Naszym zdaniem postawienie nacisku na umiejętności najmłodszych w zakresie STEAM to przyszłość nowoczesnej edukacji. Dzięki programowi rządowemu “Laboratoria przyszłości” obecnie większość szkół jest już wyposażona w drukarkę 3D, więc budowanie pojazdów i urządzeń z klocków konstrukcyjnych Cbox może wspomóc dzieci w rozwoju poznawczym, myśleniu przyczynowo-skutkowym i kreatywności – podkreśla Remigiusz Nowacki. 

Nauka poprzez zabawę nie tylko w szkole

Gotowe projekty, treści edukacyjne i materiały multimedialne ułatwiają naukę i prowadzenie zajęć w szkołach, ale są na tyle przystępnie opracowane, że skorzystać z nich mogą także rodzice. Na platformie www.cbox.edu.pl każdy może pobrać jeden z sześciu modeli bazowych i stworzyć drona, ramię robotyczne, tablicę edukacyjną, koparkę, łazika lub auto ze śmigłem. To zabawa dla całej rodziny, nie tylko dla dzieci. 

– Narzędzia Cbox – zarówno materiały edukacyjne, jak i klocki konstrukcyjne do druku 3D – są dla całej rodziny. Niezależnie od tego czy będzie to nauka zdalna, hybrydowa czy po prostu chęć spędzenia czasu pożytecznie z własnym dzieckiem – podkreślają twórcy i już dziś zachęcają do odwiedzenia strony.

Zwłaszcza że wkrótce rodzina modeli Cbox powiększy się o kolejne projekty, które pomogą cieszyć się nowoczesną technologią jeszcze pełniej i to nie tylko w Dzień Dziecka.

Autor: Iwona Sobczak