null

Letnie spacery historyczne po Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa dzieci na wycieczce szkolnej, przechodzi przez pasy.

Bielańska Fototeka zaprasza na cykl letnich spacerów historycznych. Zaczynamy 10 lipca od spaceru po Chomiczówce, gdzie jednym z przewodników będzie Sidney Polak. Czeka nas również spacer przez malowniczy Park Kellera oraz wizyta w dawnym klasztorze kamedułów w Lesie Bielańskim, gdzie będzie okazja zwiedzić odrestaurowany i urządzony pustelniczy erem. Na zakończenie cyklu przygotowaliśmy wycieczkę autobusową słynnym jelczem „ogórkiem” po Hucie ArcelorMittal Warszawa.

Na pierwsze trzy wydarzenia wstęp wolny. Wyjątkiem jest spacer po hucie. W tym przypadku liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy na wycieczkę ruszają 16 sierpnia. Zgłoszenia można przesyłać na adres bielany.fototeka@um.warszawa.pl lub dzwoniąc pod numer tel. 22 443 47 62. Dodatkowo wstęp do huty tylko w długich spodniach i pełnym obuwiu na płaskim obcasie. Uczestnicy muszą mieć ukończone 15 lat.

Chomiczówka. Od folwarku po blokowisko

Eksplorując tereny dawnego folwarku Chomiczów, odkrywamy wąskie uliczki o wiejskim charakterze, dużo zieleni, drewniane stuletnie domki i mnóstwo kolorowych kwiatów. Z sielskiego i cichego zakątka wyrastają ku niebu wielkopłytowe bloki z lat 70., w których zamieszkało wiele znanych osobistości, a o samym osiedlu wspomniano w popularnym serialu „Dom” w kontekście nowoczesności. Słowa przeboju Sidneya Polaka brzmią jak kronika opowiadająca historię pokolenia urodzonego, wychowanego i wciąż powracającego tu z nostalgią. Pomimo wielu inwestycji i zmian urbanistycznych zostało wiele materialnych dowodów świadczących o rustykalnym pochodzeniu tych terenów. Zapraszamy na spacer śladem utworu „Chomiczówka” i rodziny Chomiczów. Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska i Sidney Polak.

Data: 10 lipca 2021 r. sobota.
Godz.: 11:00.
Miejsce: kapliczka przy skrzyżowaniu ul. Wólczyńskiej i Aspekt.
WSTĘP WOLNY.


Pollywood na Bielanach?

Park Kellera. Malownicze stawy, bujna zieleń krzewów i starych drzew przyciągają spragnionych odpoczynku mieszkańców Marymontu. Historia tych terenów sięga czasów Marii Sobieskiej i jej nieopodal położonego pałacyku. XIX i XX wiek przyniósł jeszcze ciekawsze wydarzenia, początkowo związane z postacią generała Rautenstraucha, a następnie z gospodarczymi inwestycjami Emila Kellera, od którego park przyjął swą nazwę. Największą jednak sensacją mogłoby być studio filmowe, gdyby... nie wojna. Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska.

Data: 24 lipca 2021 r. sobota.
Godz.: 11:00.
Miejsce: skrzyżowanie al. Słowiańskiej i ul. Kolektorskiej.
 
WSTĘP WOLNY.


Pustelnia na Polkowej Górze

Zakon kamedułów działał na Bielanach przez ponad 260 lat. Od białego koloru habitów zakonników (bracia byli niekiedy zwani "ojcami bielanami") wywodziła się potoczna nazwa klasztoru, która później stała się nazwą całej dzielnicy. Na spacerze zwiedzimy zabytkowy zespół klasztorny, wznoszony etapami przez kilku kolejnych królów Rzeczypospolitej. Dowiemy się, jak żyli kameduli, co jedli, jak pracowali oraz jak spędzali wolny czas (a nie mieli go zbyt dużo). Zwiedzimy również jeden z odrestaurowanych i urządzonych pustelniczych eremów. Prowadzenie: Mateusz Napieralski.

Data: 15 sierpnia 2021 r. niedziela.
Godz.: 12:15 (po Mszy Św.).

Miejsce: kościół pokamedulski w Las Bielański ul. Dewajtis 3.
WSTĘP WOLNY.


Huta „Warszawa”. Śladami sierpnia '80

28 sierpnia 1980 roku o godzinie 18:00, załoga Huty "Warszawa" przystąpiła do strajku solidarnościowego z robotnikami Wybrzeża. 41 lat od tych wydarzeń wspólnie z hutnikami, którzy brali udział w buncie, ruszymy śladami tamtych dni. Odwiedzimy miejsca i pozostałości po miejscach, gdzie doszło do kluczowych wydarzeń. W trakcie wycieczki zobaczymy wiele niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych – zdjęć i nagrań audio, które zachowały się z tamtego okresu. Prowadzenie: Mateusz Napieralski i Bartłomiej Frymus.

Data: 28 sierpnia 2021 r. sobota.
Godz.: 11:00 i 13:00
Miejsce: brama główna Huty ArcelorMittal Warszawa ul. Kasprowicza 132
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy od 16.08 tel. 22 443 47 62 lub bielany.fototeka@um.warszawa.pl

Wstęp do huty tylko w długich spodniach i pełnym obuwiu na płaskim obcasie. Wszyscy uczestnicy otrzymają kaski. Uczestnicy muszą mieć ukończone 15 lat.

„Letnie spacery historyczne” organizowane są przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Biblioteki Publicznej dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Dodatkowe informacje tel. 22 443 47 62 lub bielany.fototeka@um.warszawa.pl