null

Średniowieczny Śpiew Mszalny na Wielki Post

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od wielu lat, w Kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3, we wszystkie niedziele Wielkiego Postu liturgia sprawowana jest w sposób szczególny. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowuje zespół śpiewaczy Bornus Consort.

To pierwszy zespół wokalny w Polsce, który przed laty podjął się próby rekonstrukcji dawnego brzmienia, w możliwie historycznie wiernym kształcie i przy użyciu dawnych technik śpiewu. Zespół dał setki koncertów i spektakli na całym świecie, zrealizował wiele nagrań. Specjalizuje się w tradycyjnym śpiewie jednogłosowym, w tym głównie w chorale gregoriańskim. Dlatego co roku przez cały Wielki Post, aż do niedzieli Palmowej włącznie muzycy będą śpiewać na Bielanach.

Zespół wykonuje chorał, jakiego gdzie indziej nie usłyszymy, a co do którego muzycy i badacze są pewni, że był. Jest to śpiew silny, rytmiczny i ozdobny.

To rzadka szansa zanurzenia się w stylistyce muzycznej sprzed kilkuset lat, która jest duchowym bogactwem naszej europejskiej tradycji. Dzielnica Bielany od lat wspiera realizację projektu.

Adaptacja śpiewów na wszystkie niedziele wielkopostne do języka polskiego, to dzieło Roberta Pożarskiego, zmarłego w listopadzie ubiegłego roku kantora Kościoła Pokamedulskiego i jednego z największych śpiewaków gregoriańskich na świecie.

Daty: 6, 13, 20 i 27 marca / 3, 10 kwietnia.
Godz.: 11.00.
Miejsce: Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.


Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).