null

SPOTKANIE Z RZEŹBIARZEM LUDOWYM - PANEM ANDRZEJEM KOZŁOWSKIM W PRZEDSZKOLU NR 236

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wychowanie młodego pokolenia przez sztukę ma na celu m.in. kształtowanie u dzieci umiejętności wypowiadania się za pomocą różnych technik plastycznych i technicznych, rozwijania poczucia estetyki i wrażliwości na piękno poprzez oddziaływanie na percepcję i ekspresję dziecka.

 21 listopada odwiedził nasze przedszkole znany polski rzeźbiarz ludowy związany z województwem świętokrzyskim, Pan Andrzej Kozłowski. Jego prace są prezentowane zarówno w całej Polsce, jak również za granicą. Był nagradzany w wielu kategoriach, jest zdobywcą wielu tytułów, m.in. był odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasług -  za propagowanie sztuki ludowej.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały na temat codziennej pracy rzeźbiarza i jego wyposażenia, niezbędnego przy tworzeniu rzeźb. Wyjątkowy gość zaprezentował dzieciom swoje rzeźby z drewna. Dzieci miały okazję zobaczyć pracę artysty od podstaw, m.in. dowiedziały się, jakie drewno najlepiej nadaje się do rzeźbienia, poznały poszczególne etapy powstawania rzeźby oraz różnorodne narzędzia. Pokazał dzieciom różnego rodzaju dłuta i rylce, wykorzystywane w swojej pracy. Przywiezione przez artystę rzeźby m.in. Baba Jaga Świętokrzyska, czy też Koziołek Matołek bardzo spodobały się dzieciom, wzbudziły w nich podziw i zachwyt. Pan Andrzej pokazał dzieciom również swój strój roboczy. Podkreślił jak  ważny jest dla ochrony ciała przed narzędziami czy też odłamkami drewna. Dzieci były świadkiem powstania rzeźby w postaci drewnianego ptaszka, którego Pan Andrzej na oczach dzieci wyrzeźbił dla każdej grupy.

 Spotkanie z artystą przyniosło wielu pozytywnych wzruszeń i pozwoliło przedszkolakom inaczej spojrzeć na świat sztuki. Dzięki temu spotkaniu mogły poznać nowy zawód - kto wie - może któryś z naszych przedszkolaków w przyszłości będzie miał taką pasję?

 

Katarzyna Fidelak, Agnieszka Cichowska - nauczycielki Przedszkola 236

 

Zobacz galerię (6 zdjęć)