null

Spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek dzieci z Przedszkola 236 "Mali Odkrywcy"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Czytelnictwo to ważna sfera w życiu dziecka. Podnosi nie tylko poziom rozwoju mowy, ale także procesów poznawczych, myślenia i całej sferyspołeczno - emocjonalnej. Codzienny kontakt z książką rozwija wielorakie zainteresowania dzieci, zaspakaja ich potrzeby, sprzyja nabywaniu nowych kompetencji. To znakomita metoda wychowawcza i najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka.

Najbardziej popularną formą kształtującą kulturę czytelniczą już od najmłodszych lat są spotkania autorskie. W poniedziałek 27 marca, w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica, dzieci z Przedszkola nr 236 "Mali Odkrywcy", wzięły udziałw takim spotkaniu z panią Justyną Bednarek - autorką książek dla dzieci. Motywem przewodnim spotkania była jej książka "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)", zilustrowanej przez Daniela de Latour, ogłoszonej za najlepszą książkę dziecięcą 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i kropka”, za którą też zdobyła tytuł Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i nominację polskiej Sekcji IBBY.   

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jakie procesy zachodzą i ile osób pracuje nad wydaniem książki, która finalnie trafia do czytelnika. Autorka przeczytała kilka fragmentów swojej książki, prowadziła także ciekawą dyskusję z przedszkolakami. Treść zabawnych przygód bohaterek książki była dzieciom dobrze znana, tym chętniej zaangażowały się w wymyślanie nowych, własnych skarpetkowych historii. Dodatkowo autorka przyniosła rekwizyty w postaci kolorowych skarpet. Dzieci z przyjemnością oglądały je, a bawiąc się nimi pobudzały dziecięcą wyobraźnię, mogły identyfikować się z "Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek".

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Przedszkolaki podziękowały autorce za wspólny, interesująco spędzony czas. Otrzymaliśmy dedykację z autografem pisarki. Wykonaliśmy również pamiątkowe, wspólne zdjęcie.

Spotkanie z pisarką stanowi ważny element naszych działań w rozwijaniu aktywnej postawy czytelniczej przedszkolaków, istotny czynnik prawidłowego rozwoju każdego dziecka.

Opracowanie: Joanna Kózka i Renata Stróżyk
nauczycielki z Przedszkola Nr 236 "Mali Odkrywcy"
 

Zobacz galerię (6 zdjęć)