null

Społeczność Przedszkola nr 287 ,,Piotrusia Pana'' wspiera Ukrainę.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Odkąd świat obiegła wstrząsająca informacja o inwazji Rosji na Ukrainę, każdy z nas chciał, tak jak potrafił wspomóc naszych Sąsiadów dotkniętych terrorem. Masa ludzi szukała w Polsce schronienia uciekając przed ostrzałem.

Przedszkole nr 287 ,,Piotrusia Pana'' bez wahania postanowiło pomagać w tym trudnym czasie osobom, które przekroczyły granice uciekając przed wojną, jak również tym, którzy z różnych względów postanowili zostać na Ojczyźnie.

Swoje działania rozpoczęliśmy od zorganizowania zbiórki rzeczy niezbędnych do życia osobom przybyłym z Ukrainy, najczęściej matkom z dziećmi, nierzadko z noworodkami. Pracownicy oraz Rodzice dostarczali na zbiórkę ubrania, żywność, kosmetyki, jak również przedmioty gospodarstwa domowego. Wszystkie rzeczy trafiły do potrzebujących. Nie sposób jednak było nam patrzeć na sytuację, jaka panuje za granicami kraju. Dlatego we współpracy z fundacją UNICEF, która przekazuje zebrane fundusze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, zorganizowaliśmy kolejną zbiórkę. Chcieliśmy jak najszybciej zebrać jakąkolwiek sumę. Utworzyliśmy „Słoiki dla Ukrainy'', w które przez tydzień zbieraliśmy darowizny od Rodziców oraz pracowników, dzięki czemu napełniły się one łączną kwotą 2670 złotych. Kolejną inicjatywną była sprzedaż wykonanych przez Przedszkolaków wraz z Paniami i Rodzicami ozdób świątecznych. Powstały kiermasz wielkanocny pozwolił nam na zebranie 3000 złotych. Jako że potrzeby były nadal duże, postanowiliśmy pomagać dalej. Panie z kuchni Przedszkola „Piotrusia Pana'' przygotowały kilkadziesiąt porcji barszczu ukraińskiego oraz baby ziemniaczanej, które  zostały w jedno popołudnie sprzedane rodzicom, którzy przychodzili odebrać swoje pociechy. W tej zbiórce wsparliśmy naszych sąsiadów kwotą 3270 złotych. Wojna jednak nie może nam spowszednieć, nie możemy się zatrzymać w swoich działaniach, dlatego następną inicjatywą, jaką stworzyliśmy było zorganizowanie we wrześniu Pikniku Rodzinnego, na który Rodzice przygotowali całe mnóstwo przepysznych ciast, a kucharki z Przedszkola pyszną grochówkę i tradycyjną babę ziemniaczaną - przybyli goście mogli do woli rozkoszować się smakołykami.  Zebrana kwota przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas pikniku zebraliśmy 4789 złotych. Wszystkie pieniądze zostały przekazane Centrum Opieki nad Sierotami przy Lwowskiej Diecezji greko-katolickiej cerkwi.

Czujemy ogromną wdzięczność, że udaje nam się tworzyć taką wspaniałą społeczność, gotową pomagać i solidaryzować się w słusznej sprawie. Jeżeli udało nam się otrzeć choć jedną łzę i uspokoić chociaż jedno przerażone serduszko, to było warto! Wierzymy, że ludzi dobrej woli jest jeszcze więcej!
Bądźmy w tym razem!
                                   

Nauczycielka przedszkola nr 287 „Piotrusia Pana”
Ilona Bartosiak