null

Spektakl patriotyczny – „Starym ojców naszych szlakiem”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.11.2021 18:00 - 08.11.2021 20:00
Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. J. Kofty, ul. Szegedyńska 9a
na biało-czerwonym tle twarz Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. Jonasza Kofty zaprasza na widowisko historyczne „Starym ojców naszych szlakiem…”

Jest to opowieść o trudnej drodze do wolności, o niezłomnym narodzie, który pozbawiony niepodległej ojczyzny nigdy nie utracił nadziei na jej odzyskanie.

Bóg – Honor – Ojczyzna -  słowa te, umieszczane od dwustu lat na bojowych sztandarach Polaków, walczących o niepodległą Polskę, głęboko zapadły w świadomość wielu pokoleń. Wiara i tradycje przodków, obrona godności narodowej oraz bezwarunkowa ofiarność tworzyły kodeks postępowania patriotycznego.

Widowisko odwołuje się do zbiorowej wyobraźni ukształtowanej nie tylko poprzez wiedzę historyczną  ale przede wszystkim przez sztukę – muzykę i słowo.

W formie artystycznej przedstawiona zostanie historia wielkiego zbiorowego wysiłku zbrojnego i związanej z nim nadziei na odzyskanie niepodległości w latach 1914 – 1918.

Kolejne pieśni i piosenki legionowe oraz strofy poezji, jak w kalejdoskopie, przywoływać będą wspomnienia wydarzeń i osób, a przed oczami widzów  przesuwać się będą obrazy: strzelców Pierwszej Kadrowej przed wymarszem z Oleandrów w 1914 roku, piechoty maszerującej do Królestwa Polskiego, legionów bohatersko walczących na froncie I wojny światowej. Towarzyszy im umiłowany Wódz Naczelny - Józef Piłsudski.

W widowisku wykorzystano: znane pieśni i piosenki legionowe, poezję legionowego poety Józefa Mączki oraz utwory Jana Lechonia.

Występują artyści scen warszawskich.

Data: 8 listopada 2021 r. (poniedziałek).
Godz.: 18:00.
Miejsce: sala teatralna Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej im. Jonasza Kofty
ul. Szegedyńska 9a.
Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru od 3 listopada br. w Urzędzie Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29, w godzinach pracy Urzędu.
Spektakl będzie transmitowany na profilu
"Nasze Bielany" na Facebooku.


Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie