null

Spektakl "Kochając Marszałka", Teatr Podaj Dalej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.11.2019 - 13.11.2019
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

W spektaklu widzimy postać Marszałka Piłsudskiego jako człowieka „z krwi i kości”, widzianego oczami ukochanej kobiety. On silny, trzymający w rękach władzę, decydujący o losach Polski i Europy, legenda podziemnej Polski, bohater oraz mąż innej...

Ona zdecydowana stawać ramię w ramię z mężczyznami, organizująca przerzuty broni, napadająca na pociągi. W czasach, kiedy jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy.

Połączyło ich silne uczucie, które dawało obojgu siłę do walki, stawiania czoła konwenansom i pokonywania trudów dnia codziennego w czasach wojennych.

Sztuka powstała na podstawie „Wspomnień” Aleksandry Piłsudskiej.

 

Obsada:

 

Józef Piłsudski - Jarosław Gruda

Ola Szczerbińska – Aleksandra Długosz

Roman Dmowski – Mieczysław Morański/Adam Szyszkowski

Przyjaciółka Oli/Ciotka/Iłłakowiczówna - Magdalena Mroszkiewicz

 

Reżyseria – Anna Lenartowicz

Tekst – Magdalena Mroszkiewicz

Opracowanie Muzyczne – Tomasz Bieliński

Scenografia i kostiumy – Beata Dąbska

 

Czas trwania sztuki około 70 min.

 

Eksplikacja reżyserska:

Spektakl „Kochając Marszałka” jest spojrzeniem na  Józefa Piłsudskiego okiem kochającej go kobiety. Człowiek, który do dziś wzbudza ogromne kontrowersje – od bałwochwalczego uwielbienia po odsądzanie go „od czci i wiary” jawi się przeciętnemu Polakowi jako postać monumentalna, silna i groźna. W naszym spektaklu Piłsudski to – niewątpliwie nieprzeciętny człowiek i wielki ideowiec – jest postacią z krwi i kości. Nie sposób jednak nawet tak opowiadając o Marszałku pomijać historii i polityki. Do  opowieść o miłości Aleksandry i Piłsudskiego dodana jest postać  drugiego wielkiego Polaka i głównego adwersarza Naczelnika – Romana Dmowskiego. Postać Dmowskiego pełni rolę po części  narratora opowieści o tych niezwykle burzliwych latach pierwszej połowy XX wieku.

Sceny spotkań tych dwóch wielkich ludzi, twórców polskiej niepodległości w możliwie prosty sposób pokazują na czym polegał zasadniczy konflikt między dwoma sposobami pojmowania czym ma być wolna Polska i jak tę wolność odzyskać po latach niewoli.

Jednak przede wszystkich spektakl „Kochając marszałka” jest opowieścią o niełatwej miłości Aleksandry Szczerbińskiej do Józefa Piłsudskiego, dla którego największą miłością była Polska.