null

Weź udział w spacerze po Starych Bielanach i kreatywnie je opisz

Drukuj otwiera się w nowej karcie
24.09.2023 16:00 - 24.09.2023 18:30
Wyjście ze stacji metra Stare Bielany, al. Zjednoczenia
Napis "Prze szłość. Loesje" ustawiony na tle zieleni.

Fundacja Loesje Polska i Urząd Dzielnicy Bielany zapraszają w czwartek, 7 września, na spacer po Starych Bielanach. Będzie to nietypowa wycieczka, bo uczestnicy będą mogli zapisać się na warsztaty z kreatywnego pisania, w trakcie których przygotują plakaty odwiedzonych miejsc w postaci haseł lub aforyzmów.

Loesje narodziła się w Holandii w 1983 r. jako inicjatywa kilkorga przyjaciół, którzy uważali, że język da się wykorzystać do wyrażania myśli w postaci niekonwencjonalnych, zwięzłych haseł. Z czasem grupa rozszerzyła swoją działalność na cały świat, a w 2019 r. dotarła do Polski. W naszym kraju już jako fundacja organizuje warsztaty translatorskie, w trakcie których uczy kreatywnego tłumaczenia krótkich tekstów, głównie z języka angielskiego na polski i odwrotnie. Idea warsztatów polega na tym, że tekstów o małej liczbie znaków nie trzeba tłumaczyć dosłownie. Wystarczą, jak uczą osoby związane z fundacją, krótkie hasła, slogany czy aforyzmy, które oddadzą przekaz tłumaczonej treści.

Loesje organizuje także spacery i mini-wycieczki, których uczestnicy przygotowują później plakaty opisujące odwiedzone miejsca właśnie w postaci krótkich haseł. Tak też będzie w przypadku zaplanowanego na czwartek, 7 września, spaceru po Starych Bielanach, którego trasa obejmie najważniejsze uliczki (m.in. ulice Płatniczą, Schroegera, Kleczewską i Kasprowicza plus pl. Konfederacji) oraz obiekty tej części dzielnicy. Udział może wziąć każdy, także osoby z dysfunkcjami wzroku (osoby niepełnoletnie - pod opieką dorosłych). Następnie spacerowicze, jeśli tylko zechcą, będą mogli uczestniczyć w niedzielę, 10 września, w warsztatach z kreatywnego pisania, w trakcie których przygotują wspomniane plakaty. Warsztaty te zaplanowano na niedzielę, 10 września, w kawiarni LAS przy al. Zjednoczenia 11 w godz. 16.00-18.30Do udziału nie jest konieczne wcześniejsze uczestnictwo w spacerze.

Początek przy stacji metra

Spacerowiczów po Starych Bielanach oprowadzi Monika Kieca (Stolica Dobrych Historii), licencjonowana przewodniczka po Warszawie i warszawskich muzeach. Historie o odwiedzanych obiektach na język migowy tłumaczyć będzie Marlena Florczyk z Fundacji Kultury bez Barier.

Spacer rozpocznie się o godz. 11.30 przy stacji metra Stare Bielany, przy al. Zjednoczenia. Do tego miejsca można dojechać linią M1 metra lub autobusami linii nr 103, 156 i 197 (przystanki „Metro Stare Bielany”).

Trasa spaceru jest wolna od schodów i innych barier architektonicznych, ale będzie wiodła ul. Płatniczą, która ma brukową nawierzchnię, a po jej bokach brakuje chodników wyłożonych płytami. W spacerze wezmą osoby z Fundacji Loesje Polska, które w razie potrzeby pomogą w poruszaniu się po tym odcinku trasy. Możliwy jest udział z psem asystującym.

W przypadku pytań związanych z dostępnością, prosimy o kontakt pod adresem loesje@loesje.pl lub telefoniczny/sms-owy pod numerem 578 218 611.

Spacer wpisany jest w projekt „Bielany: Prz szłość” i został dofinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Bielany.

Na koniec warsztaty redakcyjne

Ostatnie wydarzenie z cyklu Loesje to zaplanowane na niedzielę, 24 września, warsztaty redakcyjne. Będą kontynuacją warsztatów sprzed dwóch tygodni - będą wiązały się z pracą nad tekstami stworzonymi podczas wrześniowej sesji kreatywnego pisania o Starych Bielanach. Warsztaty oprą się na dyskusji o ideach, jakie wyjściowo niosą teksty, a także na twórczej wymianie pomysłów, dzięki której hasła zyskują finalne brzmienie.

Podczas sesji redakcyjnej powstanie nowa seria plakatów podpisanych imieniem Loesje. Po warsztatach plakaty trafią do zasobów na www.loesje.org, z których można korzystać na wszelkie niekomercyjne sposoby.

Warsztaty przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Do udziału nie jest konieczny udział we wcześniejszych warsztatach kreatywnego pisania. Wstęp wolny, ale - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - za okazaniem wejściówki, które będzie można pobrać ze strony evenea.pl od czwartku, 17 września, od godz. 16.

Warsztaty redakcyjne również są wpisane w projekt „Bielany: Prz szłość” i zostały dofinansowane ze środków Urzędu Dzielnicy Bielany.


Gdzie i kiedy:

1 - Spacer po Starych Bielanach:

- 7 września (czwartek) w godz. 11:30-13:00.

- al. Zjednoczenia przy wyjściu ze stacji metra Stare Bielany (początek spaceru).

 

2 - Warsztaty kreatywnego pisania:

10 września (niedziela) w godz. 16:00-18:30.

Kawiarnia LAS przy al. Zjednoczenia 11.

 

3 - Warsztaty redakcyjne:

24 września (niedziela) w godz. 16:00-18:30

Kawiarnia LAS przy al. Zjednoczenia 11.