null

Sokola telewizja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Strona www.peregrinus.pl to odpowiedni adres dla bielańczyków lubiących podglądać lokalną przyrodę. Od ponad 2 miesięcy prezentują się tam Jola i Franek, czyli nasze sokoły wędrowne. Przy ich gnieździe na osiedlu „Ruda” zamontowano kamerę i w efekcie przez 24 godziny na dobę jest podgląd na to, co wyczyniają bielańskie maskotki.

Jak widać na załączonych zdjęciach, kto chce, może zastać sokoły w gniazdach. Jak nie uda się za pierwszym razem, to za kolejnym na pewno! Autorce tekstu udało się za czwartym wejściem na stronę – www.peregrinus.pl. Strona ta prezentuje działalność Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Aby zajrzeć do ptaków, należy kliknąć na link – podgląd gniazd na żywo (po lewej stronie). Oprócz bielańskich drapieżników, można tam także oglądać „okiem wielkiego brata” życie sokołów: z warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, Głogowa, Włocławka czy nawet Białorusi.

Obecnie w niektórych gniazdach pojawiły się już jajeczka. Jednak nie ze wszystkich wyklują się pisklęta, ponieważ część z nich to tylko atrapy mające wywołać burzę hormonów w ptakach. Takie sztuczne jajko podłożono także do bielańskiego gniazda, bo, niestety, wiele na to wskazuje, że w 2013 r. Jola z Frankiem nie doczekają się potomstwa. Bielańskie sokoły bardzo często przylatują na swój ulubiony balkon (w analogicznych okresach poprzednich lat bywały tam nawet po kilka razy na dzień). To wzmożone zainteresowanie balkonem, gdzie usytuowana jest kamera, potrwa co najmniej do czerwca.

Fanów dzikiej przyrody, ornitologów oraz ludzi zaangażowanych w ratowanie polskich sokołów, którzy chcą podglądać ptasie macierzyństwo, tacierzyństwo oraz usamodzielnianie się nielotów odsyłamy do innych gniazd. Takie widoki wielokrotnie były już dane widzom np. ptasiej telewizji z PKiN. Tak, jak pisaliśmy w „Naszych Bielanach” ze stycznia 2013 r., na bielańskim balkonie z sokolim gniazdem wprowadzono sporo zmian. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany i społecznej pracy członków stowarzyszenia „Sokół”, zamontowano tam przepierzenie, dzięki któremu ptaki mają jeszcze więcej intymności a państwo – Jolanta i Franciszek (właściciele balkonu) mogą od czasu do czasu z niego skorzystać. W poprzednich latach, w obawie przed spłoszeniem ptaków, od stycznia do czerwca praktycznie tego nie czynili.

Zapraszamy do wspólnego oglądania!