null

Plac zabaw dla dzieci słabowidzących na Bielanach otwarty [WIDEO]

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie: Otwarcie sensorycznego placu zabaw na Słodowcu
Otwarcie sensorycznego placu zabaw na Słodowcu

Zlikwidowaliśmy kolejną betonową powierzchnię. Na Słodowcu, w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego, wybudowaliśmy plac zabaw dla dzieci słabowidzących. Składa się z sześciu stref z zabawkami, a wejście do każdej jest sygnalizowane dźwiękowo. To pierwszy w kraju tego typu obiekt tak zaawansowany technologicznie.

Plac otworzyliśmy w najbardziej adekwatnym terminie - w Dzień Dziecka. 1 czerwca wypełniły go dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. Chodzą tam przedszkolaki z dysfunkcjami wzroku. To właśnie z myślą o nich postanowiliśmy utworzyć miejsce do zabaw, choć będzie ono do dyspozycji wszystkich najmłodszych. Nie zabrakło też dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej dla Niewidomych w Laskach. Nauczyciele orientacji przestrzennej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach udzielali wsparcia merytorycznego przy projekcie i realizacji placu.

Nowy obiekt powstał między blokami. Wcześniej było tu ponad 700 m kw. betonowej powierzchni, jakich w cieniu zabudowy wielorodzinnej, pełno tworzono w poprzednim ustroju. Stare i brzydkie płyty chodnikowe zamieniliśmy w miejsce przyjazne dzieciom, gdzie mogą spędzać wolny czas.

- Uznaliśmy, że teren między ulicami Leśmiana i Pruszyńskiego jest idealny do tego, żeby wybudować na nim pierwszy tak technologicznie zaawansowany plac zabaw z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Dlatego, że tuż obok mieści się przedszkole, do którego uczęszczają takie właśnie dzieci. Od razu widać, że bardzo im się tu podoba. Cieszymy się, że ten rejon wypiękniał, a najmłodsi zyskali tak wyjątkowe miejsce - podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

 

 

Sześć stref

Plac dzieli się na sześć stref. Każda oznaczona jest innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej - karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki - odpowiednio edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki z tzw. guzkami, czyli wypustkami pomocnymi w dotarciu do celu osobom niedowidzącym i niewidomym. Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.

Na placu widoczne są także słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocną sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. To rozwiązanie innowacyjne - pod tym względem plac w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego jest pierwszym tego typu w Polsce.

„Pozwala na rozwój zmysłów”

- To znakomity obiekt, który długo będzie służył wszystkim dzieciom, a tym z dysfunkcjami wzroku w szczególności. Jest on dla nich niebywale ważny. Pozwala na rozwój zmysłów, w tym słuchu, a słuch jest zmysłem najbardziej potrzebnym w eksplorowaniu przestrzeni przez człowieka słabowidzącego lub niewidomego. Dlatego, że pozwala mu osadzić się w przestrzeni, ocenić odległość od dźwięku. To ma niebagatelne znaczenie w ruchu ulicznym - zaznacza Zbigniew Jęczmyk, wieloletni nauczyciel orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z białą laską osób niewidomych i słabowidzących.

Z powstania placu bardzo zadowolona jest Grażyna Szaplewicz, dyrektor Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. - To bardzo bezpieczny obiekt, posiadający sześć stref, z których każda aktywuje inny zmysł. Myślę, że to jest klucz, jeśli chodzi o wagę tego placu. Nie tylko pozwala na zabawę, ale też i na rozwój dzieci z dysfunkcjami wzroku - mówi.

Latarnie, drzewa i monitoring

Po zmroku plac oświetla pięć latarni z ledowymi oprawami. Nie zapomnieliśmy o najbliższym otoczeniu placu. Posadziliśmy osiem drzew - kasztanowców czerwonych. Obiekt wyposażyliśmy również w monitoring.

Projektant: FW ZOEN Architektura Krajobrazu Paulina Cieślik;
Wykonawca robót budowlanych: BAOBAB BRANDYS Sp. z o.o.;
Koszt: prawie 2,5 mln zł.

Zobacz galerię (8 zdjęć)