null

Semana Santa-Tydzień hiszpański. Wernisaż Fotografii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
06.04.2019 - 06.04.2019
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Wernisaż fotografii Dariusza Sobieskiego dokumentujący wielkotygodniowe procesje i kolorowe orszaki w Hiszpanii.

Wielkotygodniowe procesje to dla Hiszpanów ważny element kultury. Organizacja i przebieg Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii są starannie zaplanowane. Wiele osób aby wziąć udział w uroczystościach obchodów Semana Santa bierze w tym czasie urlop. Szkoły zamykane są na cały tydzień, a czwartek i piątek są dniami wolnymi od pracy.

Tradycja procesji sięga średniowiecza. Zawiązały się wówczas bractwa, mające służyć realizowaniu konkretnych powołań, do czynienia miłosierdzia, wznoszenia budowli sakralnych, działalności dobroczynnej bądź religijno-politycznej. Wśród bractw miłosierdzia wyróżniały się m.in. bractwa kultu, parafialne oraz pokutne – to właśnie te ostatnie dały początek wielkotygodniowym procesjom w XVI wieku. Miały one być rodzajem publicznej demonstracją religijności i pobożności w odpowiedzi na słynne wystąpienie Marcina Lutra i reformację w kościele.

Obecnie procesje to kolorowe orszaki w których przenikają się elementy sakralne i ludowe, podkreślające tradycję miejsca w którym się odbywają. Dla wielu są pretekstem do spędzenia wolnego czasu w atrakcyjny sposób. Wzdłuż trasy przemarszu otwierane są kawiarnie, ogródki piwne, które zapełniają się po brzegi turystami. Pokutna procesja stała się pretekstem do wyjątkowej fiesty.

Władze Hiszpanii nadały nawet temu wydarzeniu status międzynarodowej atrakcji turystycznej. W wielu miastach brakuje w tym czasie miejsc noclegowych. Szukający egzotyki turyści zjeżdżają z całego świata.

Wystawa czynna do 24 kwietnia.
WSTĘP WOLNY