W 23 lokalizacjach na Bielanach zamontowano 27 różowych skrzyneczek z zapasem środków higienicznych dla kobiet. I będzie ich więcej. Kolejne, w najbliższych tygodniach zostaną zamontowane w bielańskich szkołach.
Prawie 5% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Brak dostępu do podpasek czy tamponów stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno uderza to w osoby z rodzin ubogich, rodzin wielodzietnych, nastolatki oraz uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć lub wyjścia z pracy.
Sposobem na zwiększenie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej są różowe skrzyneczki. Zamontowaliśmy już pierwszą partię skrzynek, a kolejne pojawią się na dzielnicy w najbliższych tygodniach – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Skrzyneczki z zapasami środków higienicznych znajdziemy m.in. w urzędzie dzielnicy, Bielańskim Środowiskowym Domu Samopomocy, Specjalistycznej Poradni Rodzinnej, Ośrodku Pomocy Społecznej, Młodzieżowych Domach Kultury oraz w dziewięciu bielańskich bibliotekach, Bielańskim Ośrodku Kultury, Miejscach Aktywności Lokalnej i ośrodkach Centrum Rekreacyjno-Sportowego.
Punkty powstały we współpracy z Adrianną Klimaszewską i Bożeną Powagą z inicjatywy „Różowa Skrzyneczka”, które w grudniu ubiegłego roku zapoczątkowały akcję we Wrocławiu, a na początku kwietnia tego roku rozpoczęły współpracę z urzędem dzielnicy.
Kolejne skrzyneczki w najbliższych tygodniach zostaną zamontowane w bielańskich szkołach. W tym przypadku nad akcją będzie czuwać Młodzieżowa Rada Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Zanim jednak punkty powstaną, młodzi radni chcą porozmawiać na ten temat z samorządami szkolnymi oraz radami rodziców i dyrektorami szkół.
Na podstawie ankiet wysondujemy potrzeby danej placówki i opracujemy dalsze działania – zapewnia Aleksandra Talarek, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Młodzi radni nie chcą poprzestać jedynie na montażu skrzyneczek. Korzystając m. in. z materiałów od inicjatywy „Różowa skrzyneczka” chcą pomóc w przygotowaniu treści na godziny wychowawcze.
Niektóre nasze młodsze koleżanki dorastają w przekonaniu, że zaspokajanie potrzeb higienicznych to powód do wstydu. Zwiększa to również niewiedza i brak „mentora”, który wytłumaczy i wysłucha zmartwień nastolatki. Nie zgadzamy się na to i bardzo cieszymy się, że możemy to wspólnie zmienić – dodaje Talarek.
Radni już znaleźli wsparcie w nauczycielach, którzy są otwarci na działania edukacyjne. - Za chwilę do szkół podstawowych wróci młodzież, wiele dziewcząt jest już w okresie menstruacyjnym. Często będąc na terenie szkoły, rozpoczęcie miesiączki bywa zaskoczeniem dla młodych dziewcząt. Nie zawsze są przygotowane, a taka skrzyneczka wisząca w toalecie, będzie eliminowała te problemy – wyjaśnia Monika Szadkowska, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (Stowarzyszenie „Razem dla Bielan”) i jednocześnie nauczycielka w Szkole Podstawowej.
Lista lokalizacji skrzyneczek:
- Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Grębałowska 14
- Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, al. Zjednoczenia 11
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Przybyszewskiego 80/82
- Młodzieżowy Dom Kultury „Bielany”, ul. Cegłowska 39
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Gwizdak, ul. H.Ch. Andersena 4
- Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. J. Kofty, ul. Szegedyńska 9 A
- Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. S. Żeromskiego 29
- Centrum Rekreacyjno-Sportowe, ul. Lindego 20
- CRS - pływalnia, ul. Conrada 6
- Kompleks sportowy Orlik, ul. Rudzka 6
- Syrenka w Parku Olszyna, ul. Gąbińska/Romaszewskiego
- Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1
- Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112
- MAL Samogłoska, ul. Samogłoska 9a/3
- Biblioteka Publiczna, ul. Z. Romaszewskiego 19
- Biblioteka Publiczna – filia, al. W. Reymonta 6
- Biblioteka Publiczna – filia, al. Zjednoczenia 19
- Biblioteka Publiczna - filia, ul. Perzyńskiego 3
- Biblioteka Publiczna - filia, ul. Bogusławskiego 6a
- Biblioteka Publiczna – filia, ul. Rudzka 12/14
- Biblioteka Publiczna - filia, al. Petőfiego 3
- Biblioteka Publiczna - filia, ul. Wrzeciono 48
- Mediateka START-META, ul. Szegedyńska 13